• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: wydłuża się kolejka do profilaktycznych operacji usunięcia piersi

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2020 11:52

50 pacjentek czeka już w kolejce do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach na profilaktyczne operacje usunięcia piersi wraz z ich jednoczasową rekonstrukcją. To efekt pandemii, która opóźniła realizację świadczeń w szpitalach.

Katowice: wydłuża się kolejka do  profilaktycznych operacji usunięcia piersi
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zespół Oddziału  Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, oprócz klasycznych zabiegów, wykonuje systematyczne operacje profilaktycznej mastektomii u kobiet - nosicielek rakotwórczych genów BRCA1 i 2. 

Pandemia wpłynęła na opóźnienie zabiegów, ale teraz szpital odrabia stracony czas. Na interwencję w ośrodku czeka obecnie 50 pacjentek. 

Przyjmuje się, że ok. 100 tys. Polek jest nosicielkami genów, które mogą spowodować powstanie raka (ocenia się, że 80 proc. z nich zachoruje) W rzeczywistości nosicielek może być nawet pół miliona. Dla kobiet to jak życie z wyrokiem, tykającą bombą.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia, który powstał jeszcze przed atakiem koronawirusa, wynikało, że operacji poddało się 50 Polek. Dziś to na pewno kilkaset pań. A ich liczba będzie rosła, bo rośnie świadomość kobiet, zwłaszcza że  od 2019 r. zabieg taki jest refundowany.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wyrasta na wiodący ośrodek, w którym przeprowadzane są profilaktyczne operacje usunięcia piersi wraz z ich jednoczesową rekonstrukcją.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum