• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: telemedycyna pomaga w leczeniu pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 08:27

Dzięki działającemu w Katowicach od 2015 r. Europejskiemu Centrum Doskonałości Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych i telemedycynie pacjenci z całej Polski mogą liczyć na fachową konsultację specjalistów różnych dziedzin - poinformowała ta placówka.

Katowice: telemedycyna pomaga w leczeniu pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi
Specjaliści z Europejskiego Centrum Doskonałości Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych dwa razy w miesiącu przeprowadzają za pośrednictwem platformy internetowej interdyscyplinarne i wieloośrodkowe konsultacje. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Nowotwory neuroendokrynne wywodzą się z komórek neuroendokrynnych, które mogą produkować hormony. Brak charakterystycznych symptomów sprawia, że rozpoznanie zajmuje od 3 do 7 lat, nierzadko jest przypadkowe, tymczasem późna diagnoza zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Natomiast rokowanie w razie wdrożenia właściwego leczenia jest lepsze niż w przypadku wielu innych nowotworów złośliwych.

W 2015 r. przy Klinice Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało pierwsze i dotąd jedyne w Polsce Europejskie Centrum Doskonałości Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych (Centre of Excellence), pod którego opieką jest obecnie ponad 1300 pacjentów z takimi nowotworami. Ponad połowa chorych pochodzi spoza województwa śląskiego.

Aby otrzymać certyfikat Centrum Doskonałości placówka musiała spełnić wiele kryteriów, dotyczących m.in. zapewnienia opieki specjalistów różnych dziedzin, jak chirurgia onkologiczna, przewodu pokarmowego, neurochirurgia czy patomorfologia, oraz czasu oczekiwania przez pacjenta na leczenie - w Katowicach nie przekracza on miesiąca.

- Nasi specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniem z lekarzami z całej Polski, wykorzystując narzędzia telemedycyny. Dwa razy w miesiącu przeprowadzamy za pośrednictwem platformy internetowej interdyscyplinarne i wieloośrodkowe konsultacje. To niezwykle ważne dla pacjenta, bo nie musi on chodzić do kilkunastu specjalistów czy przyjeżdżać do odległego ośrodka - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach kierująca centrum i kliniką prof. Beata Kos-Kudła.

Prawie 70 proc. guzów neuroendokrynnych jest zlokalizowanych w układzie pokarmowym, najczęściej w obszarze jelit, trzustki i żołądka. Choroba może długo nie dawać objawów, a kiedy się pojawią, bywają mylone z innymi dolegliwościami, jak menopauza czy nawet zaburzenia psychiczne. Wśród symptomów, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, są: uczucie gorąca, rumień, biegunki czy duszności.

Zależnie od stopnia zaawansowania nowotworu stosuje się leczenie operacyjne, farmakologiczne analogami somatostatyny, a także celowaną terapię izotopową, łączącą analogi samotostatyny z izotopem. - W Polsce, jako jednym z nielicznych krajów na świecie, stosujemy tę metodę leczenia już od 2004 r. - podkreśliła prof. Kos-Kudła.

Pod opieką katowickiego Centre od Excellence jest też około 100 pacjentów cierpiących na akromegalię. To rzadki zespół chorobowy, który również cechuje się podłożem neuroendokrynnym - to łagodny guz przysadki mózgowej, wydzielający hormon wzrostu. U pacjentów dochodzi do przerostu tkanek miękkich - powiększają się dłonie, stopy, żuchwa, nos, uszy, czasem język.

- Akromegalia powoduje nie tylko charakterystyczne zmiany w wyglądzie, ale także liczne powikłania, jak powiększenie serca, deformacje kości, zaburzenia układu krążenia i dolegliwości bólowe. Nieleczona choroba nie tylko zabiera komfort życia, ale prowadzi też do przedwczesnych zgonów z powodu groźnych komplikacji, najczęściej sercowo-naczyniowych - wskazała prof. Kos-Kudła.

autorka: Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum