• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: posłowie przygotowują petycję ws. refundacji profilaktycznej mastektomii

Autor: PAP - Anna Gumułka/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 08:52

Petycję ws. refundacji przez NFZ zabiegu profilaktycznej podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi podpisało we wtorek (23 stycznia) w Katowicach kilkanaście posłanek i posłów z Nowoczesnej, PO i PiS.

W Polsce żyje około stu tysięcy kobiet obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które prowadzą do powstania raka piersi lub jajnika. Fot. Fotolia

Petycja ma zostać 6 lutego, podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. zdrowia publicznego w Sejmie, przekazana ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu.

Jak napisano w petycji, w Polsce żyje około stu tysięcy kobiet obciążonych mutacją genów BRCA1 i BRCA2, które prowadzą do powstania raka piersi lub jajnika. Profilaktyczna podskórna mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją piersi oraz profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów dają nosicielkom tych mutacji genów szansę na zdrowie, bo minimalizują ryzyko pojawienia się nowotworu.

"Niestety te zabiegi nie są w Polsce refundowane. Dlatego zwracamy się do pana ministra z apelem o to, by Narodowy Fundusz Zdrowia uznał te świadczenia za gwarantowane i umożliwił do nich Polkom bezpłatny dostęp" - czytamy w petycji.

- Ten problem dotknął mnie osobiście, ale ze względu na to, że wiem, jak wiele kobiet ma taką mutację, podjęłam działania, by wprowadzono refundację zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją - powiedziała dziennikarzom inicjatorka inicjatywy Pokonaj Raka Piersi Katarzyna Stachowicz.

Jak powiedziała, siostra jej ojca zmarła na raka piersi w wieku 44 lat, a w wieku 32 lat zachorowała jej starsza siostra. Wynik badania w Instytucie Onkologii w Gliwicach potwierdził, że Stachowicz również jest nosicielką zmutowanego genu BRCA1, przez który ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi 87 proc., a raka jajnika - 50 proc.

- Między badaniami w 2016 r. okazało się, że mam raka piersi. Nie zdążyłam z mastektomią profilaktyczną, którą planowałam na styczeń 2017 r. Chciałam zabieg wykonać w Polsce, nie wiedziałam, że to jest zabieg nierefundowany i zetknęłam się ze ścianą. Wykonałam go prywatnie za własne pieniądze w Niemczech, będąc pracownikiem i płacąc składki ubezpieczeniowe w Polsce - powiedziała Katarzyna Stachowicz.

Inicjatywa zjednoczyła różne środowiska polityczne. - Każde działania w kwestii profilaktyki są cenne i warte wspierania ponad podziałami - powiedziała PAP wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Posłanka Barbara Dziuk (PiS) poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia analizuje projekt. - Musimy oszacować, ile to będzie kosztowało, ale jest przychylność ministerstwa - zapewniła.

Dr Jarosław Strzelczyk z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie potwierdził, że ta metoda profilaktyki jest od dawna uznana w medycynie. - Naszym problemem jest to, że czasem zbyt długo nam zajmują pewne działania. Tu dotykamy nie tylko ważnych kwestii zdrowotnych, ale i psychologicznych - powiedział.

Najsłynniejszą pacjentką na świecie, która poddała się profilaktycznie mastektomii, jest aktorka Angelina Jolie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum