• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: kampania zachęcająca młode kobiety do badań piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2015 18:03

Kampanię zachęcającą młode kobiety do badań profilaktycznych pod kątem raka piersi rozpoczęto we wtorek (29 września) w Katowicach. Choć ten nowotwór najczęściej rozpoznaje się u kobiet w wieku 50-69 lat, to rośnie liczba młodych kobiet z taką diagnozą - alarmują lekarze.

Katowice: kampania zachęcająca młode kobiety do badań piersi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Pewne badania świadczą o tym, że ten wiek, pewnie ze względu na obciążenia cywilizacyjne, przesunął się w dół i młodsze kobiety zapadają na raka piersi, niż to miało 10 czy 15 lat temu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest tego przyczyna. Na pewno rozwinęła się diagnostyka, w młodszym wieku wykrywa się nowotwory, oczywiście też w niższym stopniu zaawansowania, co stwarza szersze możliwości leczenia i uzyskiwania lepszych wyników leczenia onkologicznego - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach chirurg onkologiczny, szef zespołu, który dwukrotnie przeszczepił twarz prof. Adam Maciejewski.

Konferencja zainaugurowała kampanię "Zdążyć przed rakiem", która ma uświadomić potrzebę badań profilaktycznych również młodszym kobietom. W jej ramach zaplanowano m.in. działania edukacyjne, bezpłatne badania USG piersi i mammografię, porady lekarskie, 5-kilometrowy bieg promujący ideę profilaktyki i zdrowego trybu życia, a także warsztaty dla kobiet po operacji piersi.

Kampanię organizuje Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka Tommed, pod patronatem miasta Katowice. Jak podkreślił dyrektor ośrodka i ginekolog Tomasz Bula, ok. 20-25 proc. kobiet chorujących na raka piersi ma mniej niż 50 lat. Najmłodsza zdiagnozowana w tej placówce pacjentka miała 21 lat, najmłodsza zoperowana, u której udało się przeprowadzić operację oszczędzającą pierś - 25 lat.

- Ilość tych rozpoznań będzie wzrastała. Kluczowe jest, aby były to rozpoznania na tyle wczesne, żeby rokowanie było jak najlepsze, a lekarze mogli wdrożyć procedury lecznicze, które będą jak najmniej ingerowały w życie pacjentki. Niewielkie zmiany są wyleczalne w 100 procentach - powiedział Bula.

Jak zaznaczył, pierwsze USG piersi kobieta powinna wykonać już po 20. roku życia, mammografię po 40. roku życia. Stałym nawykiem powinna być samokontrola. - Zaniepokoić powinna jednostronna bolesność, odczucie kłucia igiełek w piersi, krwisty wyciek z piersi, odczucie nadmiaru pod pachą - wyliczał specjalista.

Wczesne wykrycie choroby umożliwia też niejednokrotnie przeprowadzenie zabiegu usunięcia nowotworu oszczędzającego pierś. Prof. Adam Maciejewski podkreślił, że zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii wciąż nie są w Polsce standardem.

- Jest kilka ośrodków, które je wykonują, ale to kropla w morzu, a jest bardzo wiele kobiet, które chciałyby mieć odtworzoną symetrię klatki piersiowej. Możliwości rekonstrukcyjne są w tym przypadku bardzo duże, umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych, wspaniałych efektów estetycznych i psychospołecznych. Za granicą takie leczenie jest bardziej dostępne, to zapewne również kwestia świadomości społecznej - chore wiedzą, że takie zabiegi są możliwe, są bezpieczne, a uzyskiwane efekty są bardzo dobre - powiedział chirurg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum