• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice, Zabrze, Chorzów. Trzy oddziały hematologii i onkologii dziecięcej zostaną połączone

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 września 2021 07:15

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, prof. Tomasz Szczepański poinformował o połączeniu trzech oddziałów. Dotyczy to hematologii i onkologii dziecięcej w szpitalach w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu.

W Zabrzu powstanie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Fot. Shutterstock
  • Połączone oddziały miałyby działać w ramach planowanego Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej przy Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszki w Zabrzu
  • Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 100 mln zł. Projekt ten wymaga finansowania, co zdaniem eksperta, prof. Jana Styczyńskiego, pozwala skuteczniej ubiegać się o środki i udział w projektach badawczych
  • Hematologia dziecięca to niszowa dziedzina medycyny. W całej Polsce jest około 200 specjalistów

Ośrodek onkologii dziecięcej

Według założeń ośrodek miałby działać w Zabrzu, gdzie przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszki w Zabrzu SUM jest planowana budowa Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 100 mln zł.

- Projekt był wielokrotnie przedstawiany, wszyscy się zgadzają, że to inwestycja potrzebna, natomiast czekamy na tę przysłowiową kropkę nad i w postaci finansowania. Stoimy w blokach startowych, mam nadzieję, że do końca roku to się rozstrzygnie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prof. Tomasz Szczepański, który kieruje też oddziałem hematologii i onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1.

Zdaniem ekspertów - w tym konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jana Styczyńskiego - takie rozwiązanie pozwala skuteczniej ubiegać się o środki, kadrę i udział w projektach badawczych.

Niszowa specjalizacja. Potrzebni są lekarze

Jak podkreśla prof. Jan Styczyński, hematologia dziecięca to niszowa dziedzina medycyny. W Polsce jest ok. 200 lekarzy o takiej specjalizacji, a placówki odczuwają brak personelu.

- To trudna specjalizacja dla lekarzy, dla całego personelu, bo chorują dzieci, a z nimi - emocjonalnie - całe rodziny. Zajmują się nią lekarze pasjonaci, którzy poświęcają jej często całe życie - powiedział.

Ideę utworzenia jednego ośrodka onkologicznego dla dzieci na Śląsku popiera też prezes działającej na rzecz dzieci chorujących na nowotwory Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.

- Z naszej perspektywy to się wszystkim opłaci. Teraz dzielimy siły i środki na trzy oddziały, zastanawiamy się co roku, na który jakie przeznaczyć pieniądze, który remontować. Pomaganie to też ekonomia - powiedziała. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum