• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: GCZD zmienia procedurę znieczulania dzieci do biopsji szpiku

Autor: katowice.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2017 17:16

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zmienia procedurę znieczulania dzieci przy biopsji szpiku. Wszystkim będzie proponowane znieczulenie ogólne. Powód: w mediach ukazały się doniesienia na temat kilku szpitali, w których dzieci rzekomo cierpią podczas tych zabiegów.

Katowice: GCZD zmienia procedurę znieczulania dzieci do biopsji szpiku
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

- Dzieci płaczą przed zabiegiem, bo się go boją. To nie znaczy jednak, że odczuwają ból. Dotychczas u większości dzieci stosowaliśmy znieczulenie miejscowe oraz tzw. płytką sedację, czyli jednocześnie ze znieczuleniem podawaliśmy leki usypiające bądź uspokajające - wyjaśnia w Gazecie Wyborczej doc. Grażyna Sobol-Milejska, kierownik oddziału onkologii, hematologii i chemioterapii w GCZD.

- Dzieci na ogół po nich drzemią lub są jakby w półśnie. Nie czują bólu. Znieczulenie ogólne stosowane było jedynie u dzieci z bardzo wysokim poziomem lęku, ponieważ jest ono obarczone większym ryzykiem, a nawet przeciwwskazane w niektórych przypadkach, zwłaszcza, że w trakcie standardowego leczenia wykonuje się na ogół osiem biopsji - dodaje doc. Sobol-Milejska.

Czytaj także: Dlaczego podczas biopsji szpiku dzieci nie są znieczulane ogólnie?

Podkreśla, że dotąd żaden rodzic dziecka leczonego w centrum nie skarżył się na znieczulenie ani lekarzom, ani dyrekcji szpitala. Skoro jednak skargi dotarły do mediów i - jak pisze szpital w swoim oświadczeniu - "wywołały wiele emocji", w GCZD postanowiono, że procedura znieczulania zostanie zmieniona.

"Szpital podjął decyzję o wprowadzeniu znieczulenia ogólnego jako standardu przy wykonywaniu biopsji szpiku kostnego" - czytamy w oświadczeniu szpitala opublikowanym przez Gazetę Wyborczą.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum