• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice, Cieszyn: bezpłatne badania w kierunku nowotworów głowy i szyi

Autor: BM • • 15 września 2016 14:15

Kliniki SUM i Szpital Śląski w Cieszynie dołączyły do obchodów IV Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W Katowicach i Zabrzu (od 19 do 20 września) oraz w Cieszynie (23 września) wykonywane będą bezpłatne konsultacje i badania dla pacjentów.

Katowice, Cieszyn: bezpłatne badania w kierunku nowotworów głowy i szyi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli chrypka, ból podczas połykania, jednostronna niedrożność nosa z krwawym wyciekiem, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone/białe naloty na błonie śluzowej jamy ustnej czy gardła trwają dłużej niż 3 tygodnie i nie są związane z infekcją, warto skonsultować się z laryngologiem.

W ostatnich latach obserwuje się w Polsce i na świecie znaczący wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe głowy i szyi. W Europie diagnozuje się je rocznie u 350 tysięcy osób, a z ich powodu umiera aż 62 000 chorych.

W Polsce odnotowuje się 11 000 zachorowań rocznie oraz blisko 6 000 zgonów. Nowotwory wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, tarczycy, gruczołów ślinowych, a także skóry twarzy i szyi to jedne z najczęstszych, jakie dotykają pacjentów w obrębie głowy i szyi.

Jak zaznaczają specjaliści, około 60 proc. osób zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Do głównych czynników sprzyjających jej rozwojowi należą palenie, spożywanie alkoholu, ale nie tylko... 

- W ostatnim czasie w Europie i w Polsce odnotowuje się wzrost liczby zachorowań u ludzi młodych (poniżej 40 roku życia), którzy nigdy nie palili i nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem sprawczym w tej grupie chorych, może być infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV - mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Ścierski, konsultant wojewódzki w dz. otolaryngologii.

W Polsce osoby z grup podwyższonego ryzyka rzadko wykonują badania profilaktyczne. Związane jest to z niską świadomością, a także z koniecznością posiadania skierowania do poradni laryngologicznych i długimi kolejkami oczekujących.

Złośliwy nowotwór głowy i szyi występuje już dwa razy częściej niż rak szyjki macicy. - Pamiętać jednak należy, że nowotwór wcześnie zdiagnozowany daje szansę na przeżywalność nawet w 80-90% - podkreśla dr Bogdan Kolebacz, ordynator Oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu.

Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na szczególną rolę profilaktyki w walce z rakiem.

W dniach 19-23 września br. w ramach IV Europejskiego Dnia Nowotworów Głowy i Szyi na konsultacje zapraszają lekarze specjaliści Oddziału Klinicznego Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Szpital Specjalistyczny w Zabrzu) oraz z Oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej (SPSK Nr 7 SUM w Katowicach - Górnośląskie Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca).

Ze względów organizacyjnych konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Szpital Specjalistyczny w Zabrzu Sp. z o.o., ul. Marii Curie-Skłodowskiej 10 w Zabrzu - rejestracja: 32 373 23 00, SPSK Nr 7 Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca ul. Ziołowa 45/47 w Katowicach-Ochojcu - rejestracja: 32 359 81 07.

Do akcji dołączył również m.in. Szpital Śląski w Cieszynie, który organizuje bezpłatne badania dla pacjentów. Spotkania z lekarzami odbędą się 23 września w Poradni Otolaryngologicznej, w godz. 12-16. Zapisu na badania można dokonać w rejestracji Zespołu Poradni Specjalistycznych, pod nr tel. 33 854 92 00, wew. 502.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum