• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Karczewski: walka z chorobami nowotworowymi będzie priorytetem rządu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 17:30

To fundamentalne, aby pacjent w każdym miejscu w Polsce był tak samo leczony i traktowany. To jeden z celów Narodowej Strategii Onkologicznej, liczy się także profilaktyka i zachęcanie Polaków do zdrowego trybu życia - podkreślał w czwartek (6 lutego) wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Fot. Fotolia

Karczewski, który wystąpił na czwartkowym briefingu z senator PiS Dorotą Czudowską i z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, nawiązał do odbywającej się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem pod hasłem "Strategia i co dalej?".

Przypomniał ponadto, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

Wicemarszałek przekonywał, że strategia ta jest programem, który ma bardzo dobre recenzje i jest dobrze oceniana przez pacjentów. Podkreślił, że walka z chorobami nowotworowymi, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, będzie priorytetem rządu.

- Chciałbym zwrócić uwagę na dwa elementy tej strategii. Pierwszy to sieć szpitali czy ośrodków onkologicznych, o których mówił jeszcze prof. Zbigniew Religa. To fundamentalne, aby pacjent w każdym miejscu w Polsce był tak samo leczony i traktowany. To właśnie cel wprowadzenia dobrej sieci onkologicznej. Drugi bardzo ważny kierunek to profilaktyka i zachęcanie Polaków do zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, unikania palenia i alkoholu. Będziemy tu zwracać uwagę na oświatę, naukę. Bardzo chcemy, by polska młodzież nie tyła i nie sięgała po papierosy i alkohol - mówił Karczewski.

Czudowska podkreślała, że nad utworzeniem strategii pracowało duże grono lekarzy i naukowców. Wskazywała też na dużą rolę małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy, która według senatorki PiS wielokrotnie spotykała się z przedstawicielami organizacji pacjentów onkologicznych i słuchała ich sugestii.

Kraska powiedział, że w Polsce na choroby onkologiczne rocznie zapada około 160 tys. osób, a ponad 100 tys. rocznie umiera.

- Pokazuje to, jak bardzo ważna jest Narodowa Strategia Onkologiczna - podkreślił. Poinformował, że będzie ona obejmowała pięć obszarów: inwestycję w kadry lekarskie i pielęgniarskie, nakłanianie Polaków do polepszenia ich trybu życia oraz walki z nadwagą, zwiększenie liczby badań profilaktycznych, wdrożenie innowacyjnych technik diagnostycznych i terapeutycznych, a także unowocześnienie opieki onkologicznej.

Obecnie w Polsce żyje około miliona osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Prognozy wskazują, że w najbliższych pięciu latach liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., a w perspektywie 10 lat o 28 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum