Jest sporo pacjentów, którzy nie wiedzą, że powinni poddać się radioterapii
Obecnie z radioterapii korzysta w Polsce ok. 57 proc. pacjentów z chorobami nowotworowymi. Nadal jednak u co dziesiątej osoby w kraju kwalifikującej się do leczenia tą metodą, nie jest ona stosowana. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi na to pytanie odpowiada prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej*.

- Uważam, że głównym powodem tego, że w Europie Zachodniej radioterapii poddaje się więcej pacjentów niż w Polsce, jest brak dobrej współpracy w leczeniu onkologicznym już na etapie diagnostyki i skierowania do specjalisty, a później już w obrębie środowiska onkologicznego w naszym kraju - wskazuje prof. Krzysztof Składowski.
I dodaje: - Bardzo często spotykamy się też z barierą pomiędzy leczeniem operacyjnym a koniecznością wdrożenia terapii uzupełniającej - napromieniania po operacji danego pacjenta. Niestety, nierzadko dzieje się tak, że chorzy są właśnie w tej 10-procentowej grupie osób w kraju, które powinny poddać się radioterapii, ale z niej nie korzystają. Bywa i tak, że część z tych pacjentów nawet nie wie o tym, że powinna kontynuować leczenie radioterapią.
- Z kolei inni pacjenci rezygnują z tej metody, ponieważ dostęp do radioterapii na ich terenie może być, z różnych powodów, utrudniony - zaznacza specjalista.
- Poinformowanie pacjenta o tym, że należy zachować ciągłość terapii, w tym poprzez stosowanie napromieniania, jest obowiązkiem lekarza - przede wszystkim specjalisty rozpoczynającego leczenie. Najczęściej jest to chirurg, który po operacji powinien kierować pacjenta na dalszą ścieżkę w procesie terapeutycznym - podkreśla prof. Składowski.
- Jeżeli lekarzowi wdrażającemu leczenie brakuje odpowiedniej wiedzy i/lub możliwości organizacyjnych, powstaje wówczas problem z kontynuowaniem koniecznej terapii. Niestety, w Polsce koordynacja leczenia nadal pozostawia sporo do życzenia. Między innymi Narodowa Strategia Onkologiczna i Krajowa Sieć Onkologiczna mają rozwiązać takie właśnie problemy z koordynacją procesu diagnostyczno-terapeutycznego - zaznacza konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.
- Z drugiej strony wciąż obserwuję wśród części środowiska lekarskiego negatywne podejście do radioterapii. Niektórzy specjaliści wręcz uważają, że ta metoda częściej szkodzi niż pomaga. Tymczasem radioterapia jest jest jednym z sukcesów współczesnej medycyny - konkluduje prof. Krzysztof Składowski.
* Rozmowa z prof. Krzysztofem Składowskim, konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektorem oddziałów w Gliwicach i Krakowie Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, zarejestrowana została 6 lipca br. podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (14 maja-14 lipca 2020 r.)..
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)