KR/Rynek Zdrowia | 23-09-2015 19:25

Jelenia Góra: ruszyła budowa filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Nowa filia Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii będzie działać przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze. Pierwszych pacjentów ma przyjąć w styczniu 2017 r.

Jak informuje Dolnośląskiego Centrum Onkologii, ośrodek w Jeleniej Górze - druga zamiejscowa jednostka Centrum - będzie leczyć pacjentów onkologicznych za pomocą promieniowania jonizującego, czyli teleterapii.

- Dzięki budowie nowej filii naszego szpitala, pacjenci z rejonu Kotliny Jeleniogórskiej będą mieli dostęp do kompleksowego leczenia. Zależy nam na tym, aby w tym trudnym czasie, zmagania się z choroba nie musieli tracić dodatkowego czasu na dojazd do odległych placówek - mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Powstanie filii DCO w Jeleniej Górze zgodne jest z tzw. mapą potrzeb onkologicznych w Polsce. Rocznie na Dolnym Śląsku metodą radioterapii leczonych jest około 5,5 tys. pacjentów. Jest to jedna z najskuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych, dająca szanse na pełne wyleczenie.

Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze, podobnie jak ta w Legnicy, wyposażona będzie w najnowocześniejszy sprzęt do radioterapii oraz system zarządzania i weryfikacji badań z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu. Oznacza to, że lekarze będą mieli łatwy dostęp do historii choroby, a kontrola jakości sposobu leczenia będzie odbywała się on-line.

Budowa nowego ośrodka ma potrwać 10 miesięcy. Koszt budowy to ok. 8,5 mln, wyposażenia - 23 mln zł.