• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jakość życia - ważny aspekt leczenia chorych na raka prostaty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2012 17:58

Dobra relacja z lekarzem, wiedza o chorobie, wsparcie psychiczne, oraz dostęp do nowoczesnych metod terapii to czynniki, od których w dużym stopniu zależy jakość życia chorych na nowotwory, w tym na raka prostaty - oceniają lekarze i pacjenci. Mówili o tym w środę (9 maja) na konferencji prasowej w stolicy.

Jakość życia - ważny aspekt leczenia chorych na raka prostaty

Jak przypomniała psychoonkolog Mariola Kosowicz z Centrum Onkologii w Warszawie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza choroby nowotworowe do schorzeń, które szczególnie wymagają monitorowania jakości życia pacjentów (oprócz cukrzycy, AIDS oraz niepełnosprawności).

Wymieniając czynniki, które mają na nią wpływ specjalistka zwróciła m.in. uwagę na rzetelną wiedzę o chorobie, wsparcie społeczne i psychologiczne, ale też pracę nad utrzymaniem pozytywnego nastawienia.

- Dla mnie przeciwnikiem nie jest rak, ale moja rozpacz z powodu choroby - podkreślił obecny na spotkaniu reżyser i scenarzysta Krzysztof Krauze, który od 2006 r. cierpi na raka prostaty. Podkreślił, że bez odpowiedniego nastawienia do choroby, akceptacji pewnych ograniczeń związanych z leczeniem choremu nie jest w stanie pomóc żaden lekarz. - Można być szczęśliwym będąc chorym na raka. Wierzcie mi! - podkreślił.

Zdaniem Kosowicz, problem w tym, że polskie społeczeństwo nie posiada umiejętności korzystania z pomocy psychologicznej i grup wsparcia:   - Na 70 pacjentów z nowotworem, dla których ostatnio chcieliśmy zorganizować grupę wsparcia zgłosiło się dwóch - podkreśliła.

Psychoterapeutka zwróciła też uwagę, że jakość życia w chorobie w znacznym stopniu zależy od dobrej relacji pacjenta z lekarzem. Potwierdził to Krzysztof Krauze.

- Raz w miesiącu idę na kontrolę do lekarza i może on wtedy zapalić światło, które starcza mi do kolejnej wizyty - powiedział.

Prof. Andrzeja Borówka, kierownik Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, przypomniał, że rak gruczołu krokowego jest bardzo zróżnicowanym i niejednorodnym schorzeniem. Dlatego sposób leczenia należy za każdym razem dobrać indywidualnie, uwzględniając nie tylko stadium zaawansowania choroby, schorzenia współistniejące, przewidywany wiek biologiczny pacjenta, ale też to, którą metodę terapeutyczną pacjent jest w stanie zaakceptować.

- Wszystkie metody terapii, które możemy zaproponować choremu muszą być z nim omówione. Pacjent musi być świadomy wszystkich ich skutków i konsekwencji - powiedział prof. Tomasz Drewa z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum