×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jaki klimat sprzyja występowaniu nowotworów?

Autor: PAP - Paweł Wernicki/Rynek Zdrowia08 grudnia 2017 11:14

Tam gdzie średnia roczna temperatura powietrza jest najniższa, nowotwory występują najczęściej - informuje pismo "Molecular Biology and Evolution".

Jaki klimat sprzyja występowaniu nowotworów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Częstość zachorowań na nowotwory rośnie na całym świecie, jednak w niektórych populacjach i lokalizacjach pojawiają się one częściej.

Analizując najdokładniejsze i najbardziej godne zaufania dane dotyczące występowania nowotworów na świecie (GLOBOCAN-2012), dr Konstantinos Voskarides z University of Cyprus Medical School zauważył, że do najbardziej zagrożonych należą populacje żyjące w bardzo niskich temperaturach (na przykład w Danii czy Norwegii).

Zdaniem Voskaridesa u ludzi istnieje ewolucyjny związek pomiędzy adaptacją do ekstremalnych warunków środowiska (na przykład zimna i dużej wysokości nad poziomem morza) a podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka. Geny, które ułatwiają przeżycie w trudnym klimacie, sprzyjają zachorowaniu. Selekcja naturalna niemal nie eliminuje tego efektu, ponieważ większość nowotworów ujawnia się w późniejszym wieku, gdy ludzie zwykle mają już dzieci.

Oprócz globalnych danych na poparcie swojej hipotezy dr Voskarides ma też dane dotyczące populacji zamieszkującej zimne i wysoko położone tereny. 186 populacji wykazało liniową zależność: im niższe temperatury, tym częstsze nowotwory - zwłaszcza płuc, piersi i jelita grubego. Rak jelita grubego szczególnie często występuje u Indian i syberyjskich Eskimosów, rak przełyku i płuc - u syberyjskich Eskimosów, białaczka u Oromów (lud zamieszkujący wyżyny Etiopii), zaś wśród mieszkańców Andów i Tybetu - różnego rodzaju nowotwory.

Przykładem genetycznych zależności pomiędzy przystosowaniem do środowiska a predyspozycją do zachorowania na nowotwory może być gen p53. Jego mutacje pomagają zwierzętom przeżyć na bardzo dużych wysokościach, a zarazem jest to gen, którego mutacje najczęściej pojawiają się przy nowotworach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum