• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jacek Gugulski: w hematoonkologii programy lekowe są nazbyt zawężone

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2019 19:38

- Dziękujemy za nowe leki, które się pojawiły w refundacji - mówi Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Uważa jednak, że "Europa nam ucieka" w dostępie do nowoczesnych terapii.

Jacek Gugulski: w hematoonkologii programy lekowe są nazbyt zawężone
Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Fot. PTWP

Jak przyznaje Jacek Gugulski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, w ciągu ostatniego roku-półtora pacjenci wymagający leczenia hematoonkologicznego uzyskali dostęp do nowych terapii: w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej, także w leczeniu szpiczaka.

- Dziękujemy za te leki, które się pojawiły - mówi. Uważa jednak, że "Europa nam ucieka" w dostępie do nowoczesnych terapii. - W przewlekłej białaczce szpikowej 4 lata walczymy o jeden z leków - wyjaśnia.

Jacek Gugulski zwraca uwagę, że dostęp do nowoczesnego leczenia jest ograniczony do ściśle wskazanych grup pacjentów.

- Część pacjentów z tą samą chorobą, na przykład z przewlekłą białaczką limfocytową, nie może wejść do leczenia, bo na to nie pozwalają zawężone kryteria programu lekowego. A z kolei leczenie w oparciu o dostęp ratunkowy do technologii lekowych (RDL) też nie może być prowadzone, ponieważ jeżeli jest ono wykonywane w programie lekowym, to niestety wyklucza to finansowanie RDL - tłumaczy.

Jak zauważa Jacek Gugulski, często jest i tak, że choć nowy lek wszedł na listy refundacyjne "trzeba czekać pół roku, żeby się doczekać na pieniądze na ten program lekowy". 

Przekonuje, że zmiany wymaga podejście do drogiego leczenia nowymi lekami. - Jeżeli pacjent nie musi leżeć w szpitalu, a może pracować, płacić podatki i funkcjonować normalnie, to powinny znaleźć się pieniądze na to, żeby lek sfinansować - mówi prezes Stowarzyszenia, nawiązując do możliwości leczenia ambulatoryjnego, które jest lepsze dla pacjenta i często tańsze niż hospitalizacja.

Wypowiedź zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum