• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie zaczyna leczyć nowotwory

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 11 października 2016 21:52

Pierwszy pacjent rozpocznie leczenie napromienianiem z wykorzystaniem wiązki protonowej w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie 25 października.

Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie zaczyna leczyć nowotwory
Do końca roku małopolski oddział NFZ pokryje koszty radioterapii 13 pacjentów. Fot. archiwum

Kolejnych pięć osób cierpiących na nowotwory, czeka na kwalifikację do innowacyjnej terapii i zaplanowanie napromieniania. Na razie nie ma wśród nich dzieci.

Jak pisze Dziennik Polski zainteresowanie nowym rodzajem terapii jest bardzo duże. Chorym i lekarzom skorzystanie z protonowej wiązki ma ułatwić specjalna strona internetowa, uruchomiona przez Centrum Onkologii. 

Do końca roku małopolski oddział NFZ na walkę z nowotworami przy pomocy protonowej wiązki chce przeznaczyć ponad 800 tys. zł, co pokryje koszty radioterapii 13 pacjentów.

Uruchomienie terapii nie oznacza jednak pełnego wykorzystania wybudowanego za 250 mln zł centrum cyklotronowego w Krakowie Bronowicach. Ośrodek przygotowano na przyjęcie nawet 700 chorych.

W praktyce z pomocy ośrodka skorzysta jednak dużo mniejsza grupa pacjentów: chorych na nowotwory podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, nowotwory zatok obocznych nosa, nowotwory wieku dziecięcego wymagające napromieniania osi mózgowo-rdzeniowej oraz zróżnicowane glejaki.

Pacjentów z takich wskazaniami w całym kraju rocznie jest ok. 150.

Sprzęt w Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) w Krakowie nie jest przeznaczony do leczenia wszystkich nowotworów. Kwalifikowana do terapii w tym ośrodku będzie wąska grupa chorych - z rzadkimi nowotworami złośliwymi, rozwijającymi się w trudno dostępnych lokalizacjach ciała.

Właścicielem cyklotronu jest Instytut Fizyki Jądrowej PAN. W ośrodku terapie dorosłych prowadzić będzie krakowski oddział Centrum Onkologii. Terapią dzieci zajmie się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, który - zgodnie z umową - będzie działał w tym przypadku jako podwykonawca Centrum Onkologii.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum