×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

IX Forum Rynku Zdrowia: mamy najgorsze w Europie wyniki leczenia nowotworów

Autor: MSX/Rynek Zdrowia22 października 2013 16:00

- Mamy najgorsze wyniki leczenia nowotworów wśród krajów europejskich. Z jednej strony, wynika to z rażąco niskich środków finansowych na onkologię, z drugiej - z braku systemowej strategii leczenia onkologicznego - mówi podczas IX Forum Rynku Zdrowia, sesji pt. "Dokąd zmierzasz onkologio", prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

IX Forum Rynku Zdrowia: mamy najgorsze w Europie wyniki leczenia nowotworów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brak systemowej strategii opieki onkologicznej, w ocenie prof. Jassema, dotyczy zarówno rozpoznania, leczenia, jak i opieki paliatywnej i całej otoczki socjalnej nad pacjentem.

- Wszystkie te elementy są porozrywane, funkcjonują oddzielnie. Często chory pozostaje sam ze swoim problemem. Kiedy zostanie postawiona mu diagnoza musi sam wybrać, gdzie będzie się leczyć, sam się zarejestrować, prosić, czekać. Nie ma tu takiego koordynatora leczenia. Tak nie powinno być - podkreślił prof. Jassem.

Fatalnie też wygląda kształcenie kadr medycznych, już na poziomie studiów. - Rozwój naukowy szwankuje, nie odnawiają się kadry, nas profesorów, jest w onkologii bardzo mało - tłumaczył prof. Jassem.

Dodał również, że szwankuje profilaktyka pierwotna, jak i wtórna. - Garstka onkologów nie weźmie odpowiedzialności za zdrowie Polaków, jeśli Polacy sami nie wezmą za siebie odpowiedzialności. Musimy Polaków wyedukować. Jednak, żeby to zrobić trzeba uruchomić mechanizmy tej edukacji -podkreślił szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Dodał także, że nie ma pieniędzy na innowacyjność, na nowe leki - chorzy czekają w kolejce na podstawowe leczenie.

- Myślę, że w ramach posiadanych środków moglibyśmy leczyć onkologicznie o wiele lepiej, gdybyśmy mieli opracowaną strategię działania - podkreślił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum