PAP/Rynek Zdrowia | 11-06-2015 17:41

Hematolodzy: personalizacja terapii zwiększa skuteczność leczenia chorób krwi

W chorobach układu krwiotwórczego nie można już mówić o skutecznym leczeniu bez personalizacji terapii - mówiła w czwartek prof. Christine Chomienne z okazji otwarcia w Wiedniu jubileuszowego 20. kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego (EHA).

EHA uznała personalizację terapii za jedno z najważniejszych wyzwań nowoczesnej hematologii. W pierwszym dniu kongresu otwarto wystawę specjalnie poświęconą temu zagadnieniu. Prezes Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego, prof. Christine Chomienne podkreśliła, że indywidualizacja leczenia ma podwójne znaczenie: pozwala lepiej dopasować terapię do chorego, ale jednocześnie jest on traktowany podmiotowo, a nie tylko przedmiotowo. - Leczymy przede wszystkim pacjenta, a nie chorobę - podkreśliła.

Według byłego prezesa Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego, prof. Ulricha Jaegera z kliniki uniwersyteckiej w Wiedniu, personalizacja w medycynie polega przede wszystkim na ustaleniu biologicznego profilu danej choroby, głównie wywołujących ją mutacji. - Określany jest status genetyczny występującej u danego pacjenta choroby nowotworowej i dopiero na tej podstawie dobierane są odpowiednie terapie - podkreślił. Bez takiej szczegółowej diagnostyki często nie można w ogóle rozpocząć leczenia.

W indywidualizacji leczenia konieczne jest również dopasowanie metod terapii zarówno do stadium choroby, jak i wieku pacjenta oraz stanu jego zdrowia.Specjaliści zwracają uwagę, że u wielu chorych trzeba się zmagać z kilkoma dolegliwościami, bo poza schorzeniem układu krwiotwórczego cierpi on np. na cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe. Niezbędna jest zatem współpraca lekarzy kilku specjalności, zarówno hematologów, jak diabetologów, kardiologów i endokrynologów.

W tegorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Hematologicznego w Wiedniu uczestniczy prawie 8,7 tys. hematologów z całego świata. Szef naukowy kongresu, prof. David Grimwade z Londynu poinformował, że przygotowano 2,2 tys. prezentacji. W piątek jedną z nich na temat najnowszych metod leczenia szpiczaka wygłosi prof. Andrzej Jakubowiak z University of Chicago. Polski specjalista od ponad 20 lat przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się jednym z najbardziej uznanych autorytetów w leczeniu tej choroby układu krwiotwórczego.