• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

HEAL: zanieczyszczenie powietrza jest powodem wielu nowotworów

Autor: MS, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 14:03

Organizacja HEAL (Health and Environment Alliance) oszacowała, ile nowotworów płuc jest spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem w 29 polskich miastach. Fatalnie w tych statystykach wypada Kraków.

W wariancie optymistycznym smog odpowiada za 12 proc. wszystkich nowotworów płuc w Krakowie. W najgorszym, za nawet 35 proc. Zgodnie z wariantem optymalnym, jaki przyjęła organizacja, która analizuje wpływ środowiska na zdrowie mieszkańców Unii Europejskiej, zanieczyszczenie powietrza odpowiada za 25 proc. nowotworów płuc w tym mieście.

Wśród badanych miast znalazły się też m.in. Wrocław (17 proc. przypadków raka płuc to efekt zanieczyszczonego powietrza ), Nowy Sącz (22 proc.), Bielsko-Biała (20 proc.) czy Katowice (21 proc.). Ale są też Bydgoszcz (7 proc.), Gdańsk, Słupsk i Szczecin, gdzie złe powietrze przyczynia się do ok. 6 proc. nowotworów płuc, czy najczystszy w Polsce Koszalin (2 proc.).

Na zależność tą zwraca od dawna uwagę dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, który wspólnie z dr. inż. Arturem Badydą oraz dr. Jamesem Grelierem bada wpływ zanieczyszczeń powietrza w 11 polskich aglomeracjach na obciążenie wybranymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia.

Zdaniem specjalistów największe zagrożenie dla zdrowia ludzkiego stanowi zanieczyszczenie powietrza pyłem. Problemem w naszym kraju jest właśnie nadmierne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pirenu. PM10 i PM2,5 to bardzo małe cząsteczki, dużo mniejsze od średnicy włosa. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu. Polska, pod tym względem znajduje się w niechlubnej europejskiej czołówce.

- Jesteśmy na drugim miejscu w Europie, tuż za Bułgarią, jeśli chodzi o stopień zanieczyszczenia pyłowego. Podobna sytuacja dotyczy benzo(a)pirenu gdzie Polska zdecydowanie dominuje, w ujęciu negatywnym, nad innymi krajami UE - zaznacza dr Badyda.

Jak podkreślają eksperci rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że stężenie pyłów nie powinno przekroczyć 10 mikrogramów na metr sześcienny. Polskie aglomeracje są bardzo daleko od tej rekomendacji. Wyniki wskazują, że średnioroczne stężenia pyłów w naszych aglomeracjach wahały się pomiędzy 14 mikrogramów do ponad 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Potwierdzają też, że jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji w Europie jest aglomeracja krakowska i tutaj są bardzo wyraźne przekroczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 44 tysięcy ludzi. W Europie 430 tysięcy, na całym świecie 3,5 miliona. W Krakowie każdego roku smog zabija ok. 400 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum