HCC 2018: o przełamywaniu barier w onkologii i transplantologii
Mamy coraz więcej leków, które w sposób wybiórczy atakują komórki nowotworowe, oszczędzając tkanki prawidłowe. Jednak ich wprowadzanie do terapii celowanych jest utrudnione, gdyż są to leki drogie - mówi prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii - Instytucie, Oddział w Gliwicach.

Jak tłumaczy prof. Sebastian Giebel, do niedawna w leczeniu onkologicznym posługiwaliśmy się chemioterapią, czyli lekami, które działały na nowotwory, ale jednocześnie wywoływały efekty uboczne działając także na tkanki prawidłowe. Obecnie mamy do dyspozycji coraz więcej leków, które w sposób wybiórczy atakują komórki nowotworowe, oszczędzając inne.
Badania naukowe prowadzące do opracowana tych leków oraz weryfikacja ich skuteczności wiązały się jednak z dużymi kosztami. Dlatego wprowadzenie nowoczesnych leków napotyka na trudności ze względów finansowych.
Możliwości leczenia w ramach tzw. terapii celowanych, to jeden z tematów dyskusji podczas sesji poświęconych onkologii, które znalazły się w programie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
- Będziemy też m.in. dyskutowali na temat przełamywania różnego rodzaju barier w transplantologii. Przykładem sukcesów w tym zakresie są złożone transplantacje tkanek krtani przeprowadzane w Centrum Onkologii - Instytut, Oddział w Gliwicach - mówi prof. Sebastian Giebel.
III Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018) odbędzie się w dniach 8-10 marca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Więcej o Kongresie i rejestracja: www.hccongress.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)