• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

HCC 2017: w hematoonkologii mamy strategię, ale nie mamy wszystkich narzędzi

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2017 18:32

Dopiero pod koniec mojej drugiej kadencji jako konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii udało się doprowadzić do tego, że w każdym województwie działa ośrodek kształcący hematologów - mówił prof. Wiesław Jędrzejczak podczas sesji "Hematoonkologia - model kompleksowej i koordynowanej opieki onkohematologicznej" w ramach HCC 2017 w Katowicach.

HCC 2017: w hematoonkologii mamy strategię, ale nie mamy wszystkich narzędzi
polskim problemem są nisze, które - choć nie przekładają się na ogólną sytuację hematoonkologii - to jednak prowadzą do indywidualnych ludzkich dramatów - mówił podczas sesji prof. Wiesław Jędrzejczak. Fot. PTWP

Jak powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak, najważniejszą kwestią jest sprawa dostępności świadczeń.

- Obecnie mamy jednak w miarę dobrze poukładaną sytuację, jeśli chodzi o dostęp do świadczeń podstawowych. Warto też przypomnieć, że białaczka leczona jest w Polsce na tym samym poziomie co np. w Wielkiej Brytanii. Wszystkie pozostałe nowotwory mają gorsze wyniki - zauważył specjalista.

Dodał, że w ub.r. w Polsce wykonano 1,5 tys. przeszczepień szpiku.

- Niedawno byłem w Indiach, gdzie z dumą opowiadano, że także wykonano tam 1,5 tys. przeszczepień. Rzecz w tym, że w Indiach mieszka 1,2 mld osób, a w Polsce 38 mln. To porównanie właściwie ustawia perspektywę. Moim zdaniem Polska jest obecnie w tym zakresie w dolnej strefie "górnych stanów" europejskich, nie wspominając już o tym, że jeśli chodzi o dawców szpiku jesteśmy wręcz mocarstwem - zaznaczył prof. Jędrzejczak.

Ekspert wskazał, że polskim problemem są nisze, które - choć nie przekładają się na ogólną sytuację hematoonkologii - to jednak prowadzą do indywidualnych ludzkich dramatów.

- Nie mówimy tu o dużych grupach pacjentów, zatem zapewnienie leczenia nie miałoby istotnego wpływu na budżet. Ponadto uważam, że lekarz w każdej sytuacji powinien mieć ofertę dla chorego, którego leczy, a pacjent konfrontujący się np. z nawrotowym chłoniakiem nieziarniczym czy nawrotowym chłoniakiem Hodgkina ma takie samo prawo do leczenia jak każdy innych chory. Terapia dobrym słowem nie wystarczy - dodał.

Profesor podkreślił, że w Polsce mamy strategię leczenia zgodną z najnowocześniejszymi standardami, ale brakuje dostępu do wszystkich narzędzi.

- W bliskiej perspektywie musimy liczyć się ze wzrostem liczby chorych na nowotwory krwi, bo chorują głównie osoby starsze, a tych będzie przybywać. Już obserwujemy to zjawisko, bo mimo coraz większej liczby kupionych świadczeń kolejki nadal rosną - wskazywał p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Zauważył, że liczba chętnych do świadczeń rośnie szybciej, niż wzrost nakładów na ochronę zdrowia i wzrost możliwości kupowania świadczeń. - Dotyczy to również hematoonkologii - podkreślił Jacyna.

W jego ocenie zmianę na lepsze przyniesie opieka koordynowana, w tym także międzyresortowo, we współpracy takich instytucji jak NFZ, KRUS i ZUS, które obecnie działają odrębnie niewiele wiedząc o swoich poczynaniach. Tymczasem ich współdziałanie może oznaczać wiele korzyści i nowe możliwości dla pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum