• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gorzów Wlkp.: szpital wojewódzki rozpoczął terapię radem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 15:48

W Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala po raz pierwszy rozpoczęto w środę terapię radem. Tę metodę leczenia stosują nieliczne ośrodki w Polsce. W Lubuskiem tylko szpital w Gorzowie - poinformowała w czwartek (6 czerwca) rzecznik lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

Gorzów Wlkp.: szpital wojewódzki rozpoczął terapię radem
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Na świecie ta metoda walki z nowotworem została wprowadzona kilkanaście lat temu. Tym samym nasz szpital dołączył do grona nowoczesnych, zaawansowanych ośrodków terapii onkologicznej. O pozwolenie na zastosowanie radu ubiegaliśmy się od około dwóch lat - powiedziała rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Dodała, że ta metoda leczenia jest bardzo kosztowna, a nie jest refundowana przez NFZ.

- Aby pomóc pacjentom, konieczne było pozyskanie dotacji ministerialnej i uruchomienie tzw. programu lekowego, co się udało. To ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych, u których na skutek raka prostaty nastąpiły przerzuty do kości - powiedziała Wiśniewska.

W organizmie - rad 223 - podobnie jak wapń, gromadzi się naturalnie wokół zmienionej nowotworowo tkanki kostnej i emitując promieniowanie alfa, niszczy komórki nowotworowe - wyjaśnił kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej dr Piotr Zorga.

- Zasięg promieniowania radu wynosi tylko kilka milimetrów. Podczas leczenia stosujemy promieniowanie alfa, to metoda skuteczniejsza i bardziej precyzyjna od dotychczas stosowanych, uznawana za bezpieczniejszą i korzystną dla pacjenta - podkreślił Zorga.

Lek zawierający dichlorek radu (223Ra) jest lekiem tzw. ostatniej linii i jest podawany, gdy inne metody leczenia onkologicznego nie działają, a rak rozprzestrzenił się do kości i wywołuje silne objawy bólowe.

Efektem terapii radem ma być znacząca poprawa jakości życia, zmniejszenie objawów bólowych, a także zahamowanie choroby i wydłużenie życia pacjenta.

Pierwszym pacjentem szpitala w Gorzowie, u którego zastosowano tę metodę, był mieszkaniec Zielonej Góry. Pan Krzysztof na tę terapię czekał ponad dwa lata.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum