• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gorzów Wlkp.: fluorek sodu pomoże wykryć zmiany nowotworowe w kościach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 18:15

Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dołączył do kilku placówek w kraju, które do wykrywania zmian nowotworowych w kościach używają fluorku sodu i jednego z najnowocześniejszych aparatów PET/CT.

Gorzów Wlkp.: fluorek sodu pomoże wykryć zmiany nowotworowe w kościach
Fot. Archiwum

Rzeczniczka gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska poinformowała w środę, że we wtorek (26 listopada br.) metodą tą przebadano sześciu pacjentów, w tym także osoby spoza woj. lubuskiego.

Badanie, choć trwa zdecydowanie krócej niż inne metody diagnozowania obrazowego, pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych w kościach - zaznaczyła Wiśniewska.

- To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy onkologów, bo w publikacjach światowych dokładność tego badania jest określana na niemal 100 proc., a to w medycynie zdecydowanie jest rzadkością - powiedział kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala dr Piotr Zorga.

W gorzowskiej lecznicy do diagnostyki nowotworowej kości lekarze stosowali dotąd badanie scytygraficzne, podobne do PET/CT (także z podaniem znacznika izotopowego), ale niedające tak wyraźnego wyniku. Dokładność wyniku w scyntygrafii określana jest na ok. 75 proc.

- Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy pacjent będzie mógł być zbadany przy użyciu PET/CT i fluorku-18 sodu. Wskazaniem jest podejrzenie przerzutów nowotworowych raka prostaty, płuca, piersi i wątroby do kości, pod warunkiem że inne badania nie pozwalają zdiagnozować właściwego ogniska choroby - wyjaśnił dr Zorga.

Zasada badania PET/CT z użyciem NaF-18 jest taka sama jak przy innych badaniach PET. Pacjent dożylnie otrzymuje izotop, który następnie przez godzinę rozprowadza się po organizmie. Ostatnim etapem jest badanie. Całość trwa ok. 1,5 godziny. Ponad dwa razy szybciej niż przy standardowo wykonywanej scyntygrafii. Po badaniu pacjent może wrócić do domu.

Wykorzystanie fluorku sodu do badań kości sprawiło, że gorzowski szpital poszerzył ofertę diagnostyczną i wykonuje wszystkie refundowane przez NFZ badania PET/CT.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum