gniezno.naszemiasto.pl, MAK/Rynek Zdrowia | 01-12-2017 09:23

Gniezno: przeprowadzili nowatorską operację u pacjentki z rakiem piersi

Pacjentka prowadzonego przez Sowmed oddziału chirurgicznego Szpitala Chrztu Polski w Gnieźnie przeszła w czwartek (30 listopada) nowatorski zabieg usunięcia raka piersi z wykorzystaniem specjalnych, niepromieniotwórczych znaczników magnetycznych.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Pionierską metodę po raz pierwszy zastosował zespół prof. Josa van der Hage z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) na początku tego roku. Opis metody ukazał się na łamach renomowanego czasopisma The Breast w marcu br., a już w listopadzie, dzięki kontaktom i zaangażowaniu doc. Dawida Murawy, z pionierskiej metody mogła skorzystać pacjentka prowadzonego przez Sowmed oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Gnieźnie - informuje lecznica w komunikacie prasowym.

Zastosowanie znaczników magnetycznych pozwala na precyzyjne wycięcie komórek nowotworowych. Nie narusza się przy tym zdrowych tkanek. Metoda ta dedykowana jest pacjentkom z nowotworem niepalpacyjnym.

Nowotwory niepalpacyjne są trudne do wykrycia. Każdego roku diagnozuje się je u kilku tysięcy Polek dzięki skriningowi mammograficznemu. Największym problemem w ich przypadku jest sposób oznaczania zmiany nowotworowej przed zabiegiem operacyjnym tak, aby podczas operacji w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrową tkankę.

Do tej pory lekarze przy tego typu zabiegach stosowali medycynę nuklearną i materiał promieniotwórczy.