• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: powstaje innowacyjny system do diagnostyki nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2016 11:00

Innowacyjny system do kompleksowej analizy badania służącego do diagnostyki nowotworów - obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym - powstaje w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Gliwice: powstaje innowacyjny system do diagnostyki nowotworów
Centrum Onkologii w Gliwicach. Fot. Archiwum

Celem projektu badawczo-rozwojowego jest stworzenie produktu, który zostanie wdrożony w codziennej praktyce klinicznej dla poprawienia skuteczności diagnozy, a co za tym idzie - również leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Projekt o budżecie w wysokości 19 mln zł uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 9 mln zł.

- Już widzimy to, czego nie widać, ale mamy nadzieję zobaczyć jeszcze więcej. Diagnoza będzie szybsza, dokładniejsza i mam nadzieję, że lepsza - powiedział podczas czwartkowej (29 września) konferencji prasowej w Gliwicach lekarz radiolog Łukasz Zarudzki z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

- Spodziewam się, że dzięki temu projektowi uda nam się uniknąć błędów. Będzie mniej znaków zapytania, będziemy pewniejsi w tym, jaką diagnozę stawiamy, dzięki temu, że dane będziemy mieli łatwiej podane, w bardziej skompresowany sposób - dodał.

Obrazowanie dynamiczne polega na skanowaniu wybranego obszaru ciała. Można je podzielić na dwie części - pierwszą wykonuje się bez użycia środka kontrastowego, następnie, w trakcie skanowania, podaje się ten środek i bada dynamikę jego przepływu. Porównując obrazy w trakcie podania środka kontrastowego z obrazami przed jego podaniem, można wyznaczyć biomarkery.

W literaturze wykazano, że biomarkery wyekstrahowane z badań dynamicznych po wzmocnieniu kontrastowym są skorelowane z procesami fizjologicznymi i molekularnymi. Biomarkery te mogą zostać wykorzystane do analizy charakterystyki i etapu zaawansowania nowotworu, umożliwiając ocenę ryzyka u pacjentów z chorobą nowotworową.

System będzie wyposażony m.in. w nowatorskie algorytmy segmentacji obrazów, rejestracji obrazów czy uczenia maszynowego.

- W ocenie tego materiału planujemy np. zastosować algorytm uczenia maszynowego, który jest w stanie polepszać jakość swojego działania na podstawie doświadczeń, które już zostały zgromadzone. To jest stosowane w pracach naukowych, widać, że ma to duży potencjał - wyjaśniał specjalista ds. algorytmów Jakub Nalepa z firmy Future Processing, która razem z Centrum Onkologii tworzy system.

Centrum Onkologii w Gliwicach to jedna z czołowych placówek onkologicznych w kraju. Rocznie w szpitalu tym leczy się 35 tys. chorych, lekarze udzielają też ponad 175 tys. konsultacji w poradniach. Future Processing to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne tworzące specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby handlu, przemysłu i usług. Firma powstała w 2000 r. i ma wyłącznie polski kapitał, zatrudnia ponad 700 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum