×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: odmowa leczenia ze względu na wiek w Centrum Onkologii?

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia02 listopada 2015 11:12

77 letniego pacjenta poinformowano pismem, z którego wynika, że nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego w Centrum Onkologii w Gliwicach m.in. ze względu na... wiek.

Gliwice: odmowa leczenia ze względu na wiek w Centrum Onkologii?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjent otrzymał ze szpitala skierowanie do Centrum Onkologii - Instytutu im.  Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Tam po kilkugodzinnym oczekiwaniu, w czasie którego trwały konsultacje lekarzu, otrzymał pismo gdzie w rubryce „wnioski i zalecenia” napisano: „Z uwagi na wiek, stan ogólny, chory nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego. Dla pacjenta  to ewidentny przykład dyskryminowania go ze względu na wiek.

Czy rzeczywiście starsi pacjenci nie mogą liczyć na leczenie w Centrum Onkologii w Gliwicach? Jak tłumaczy prof. Rafał Suwiński, kierownik II Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, wyjaśnienia, że chory nie kwalifikuje się do leczenia „z uwagi na wiek i stan ogólny” było niezbyt fortunnym skrótem myślowym.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska podkreśla, że każdy pacjent, niezależnie od wieku, ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Prawo to wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Lekarz powinien wytłumaczyć - przystępnym językiem i w sposób dla pacjenta zrozumiały - dlaczego zaleca takie, a nie inne leczenie i jakie są tego przyczyny. Tego w tym konkretnym przypadku zabrakło.

Więcej: www.dziennikazchodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum