• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: już 2 tysiące przeszczepień szpiku w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2020 17:51

Świętująca przeprowadzenie 2-tysięcznego przeszczepienia szpiku gliwicka Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie spełniła warunki niezbędne do otrzymania certyfikatów umożliwiających zastosowanie terapii CAR-T cells.

Gliwice: już 2 tysiące przeszczepień szpiku w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii
Ośrodek hematologiczny działa w gliwickim centrum onkologii od 10 lat. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Terapia CAR-T cells, to najnowocześniejsza obecnie formy immunoterapii, polegającej na wykorzystaniu własnych, zmodyfikowanych genetycznie komórek odpornościowych pacjenta do walki z chłoniakiem lub białaczką.

Gliwicka klinika jest jednym z zaledwie trzech ośrodków w Polsce, które mogą obecnie przeprowadzać takie zabiegi. O doświadczeniach z pierwszego, udanego zabiegu mówili lekarze podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gliwicach. 62-letnia pacjentka, u której inne metody leczenia zawiodły, wraca właśnie do zdrowia.

Uzyskanie certyfikatu wymagało przeprowadzenia remontu kliniki - jego koszt wyniósł ponad 8 mln zł. Dzięki temu remontowi klinika uzyskała warunki, aby otrzymać te certyfikaty największej doskonałości i móc realizować tego typu innowacyjną terapię.

- Oczywiście nie tylko dla tej terapii to zrobiliśmy, powiększyło się bezpieczeństwo wszystkich pacjentów tam leczonych, zmalało ryzyko infekcji, w ślad za tym poszedł również komfort pacjentów - powiedział dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego prof. Krzysztof Składowski.

Pieniądze na remont kliniki i oddziału (8,2 mln zł) pochodziły w większości z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej; 1,5 mln zł to środki własne szpitala.

Ośrodek hematologiczny działa w gliwickim centrum onkologii od 10 lat, leczą się tu pacjenci z całej Polski. W tym czasie wykonano ponad 2 tys. transplantacji komórek krwiotwórczych.

- Wykonujemy wszystkie rodzaje przeszczepień: od dawców rodzinnych zgodnych antygenowo, od dawców niespokrewnionych, od dawców haploidentycznych, czyli tylko w połowie zgodnych dawców rodzinnych i transplantacje autologiczne. Nasza aktywność jest bardzo znacząca, wykonujemy 200-300 przeszczepień rocznie i w tym zakresie jesteśmy rozpoznawani jako jeden z najaktywniejszych ośrodków w Europie - powiedział kierownik kliniki prof. Sebastian Giebel.

Drugi zakres aktywności gliwickiego ośrodka to pobrania komórek krwiotwórczych od dawców niespokrewnionych dla biorców na całym świecie - takich procedur przeprowadzono już 1500.

- Polska dysponuje jednym z największych rejestrów dawców niespokrewnionych na świecie. To nasz gigantyczny sukces organizacyjny. W Europie więcej dawców jest zarejestrowanych tylko w Niemczech, na świecie dawców jest więcej jeszcze w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach, ale jeśli uwzględnimy wielkość naszej populacji, to ta liczba ponad 1,7 mln wolontariuszy robi ogromne wrażenie, dzięki czemu cały świat sięga po naszą pomoc - podsumował prof. Giebel. 

PAP - Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum