×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gliwice: Instytut Onkologii będzie miał nowy budynek. Za cztery lata

Autor: PAP • Źródło: PAPOpublikowano: 16 grudnia 2021 13:05Zaktualizowano: 16 grudnia 2021 15:51

Narodowy Instytut Onkologii oddział w Gliwicach za cztery lata będzie w pełni dysponował nowym budynkiem klinicznym. Znajdzie się w nim 10 sal operacyjnych i nowych oddziałów.

Gliwice: Instytut Onkologii będzie miał nowy budynek. Za cztery lata
Operacja, zdj. ilustracyjne/Adobestock
  • Do końca 2025 r. gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii ma dysponować nowym budynkiem klinicznym
  • W budynku znajdzie się 10 sal operacyjnych i nowych oddziałów
  • Jak podało w środę miasto, niedawno rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku

W budynku powstaną nowe oddziały

Nowy obiekt ma powstać przy tzw. starym budynku gliwickiej onkologii przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej. Jak przekazano w środowym biuletynie gliwickiego magistratu, gmach ma mieścić oddziały, których obecnie nie ma w tamtejszym ośrodku, m.in. onkologii płuc, urologii, ginekologii, neuroonkologii czy chirurgii rekonstrukcyjnej.

Do nowego budynku zostaną też przeniesieni pacjenci oraz usługi diagnostyczno-lecznicze, obecnie funkcjonujące w starym obiekcie. Po przenosinach, w starym budynku będą działać zakłady badawcze, administracja i sale dydaktyczne.

- Nowy budynek pozwoli nam zapewnić kompleksową i koordynowaną opiekę nad naszymi pacjentami oraz skrócić czas ich oczekiwania na diagnostykę i leczenie - powiedziała rzeczniczka Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach Maja Marklowska-Tomar.

Bardzo ważna inwestycja

- To bardzo ważna inwestycja, której realizacja - ze względu na rozmach - będzie rozciągnięta w czasie. Przygotowania do jej realizacji wymagają czasu i zapewnienia innej, poprzedzającej inwestycję, infrastruktury, jak chociażby parkingu wielopoziomowego, którego budowę niedawno rozpoczęliśmy - zaznaczyła Marklowska-Tomar.

Pod koniec listopada br. katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowego budynku klinicznego z blokiem operacyjnym. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Meritum Grupa Budowlana, tworzony przez Joannę Pajerską-Szczurek, Aleksandrę Sarnik-Pająk, Kamila Koralika i Michała Chrapka.

Jak napisano w uzasadnieniu wyboru jury, zwycięski projekt respektuje wymogi urbanistyczne, kierunki wjazdów i dojść pieszych z obu stron zespołu budynków Narodowego Instytutu Onkologii. Akcentuje formą dwa podstawowe kierunki zabudowy i porządkuje przestrzeń.

Wartość nowego budynku oszacowana na 370 mln złotych

- Podkreślenie historycznego przebiegu alei klonów w ul. Sienkiewicza, z kontynuacją aleją lip wewnątrz terenu opracowania, zostało rozwinięte w II etapie konkursu poprzez symboliczne wbudowanie jednego z jej elementów - drzewa-pomnika, symbolu życia, w obręb centralnego holu recepcyjnego - zobrazowało jury.

Oceniło też, że autorska koncepcja ukształtowania nowych obiektów, jako prostych kubicznych białych brył, wprowadziło "korzystny sygnał pojawienia się w kompleksie architektury XXI wieku". Realizację funkcji medycznych, zlokalizowanych na kondygnacjach od +3 do +9, jury uznało za "wzorcową".

Projektanci, oprócz nagrody finansowej, dostali zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Według wcześniejszych informacji, z wiosny br., wartość nowego budynku i wielopoziomowego parkingu na 800 miejsc, została oszacowana na 370 mln złotych.

Zobacz też: Kostas Deligiannis: Potrzebujemy otwartości na zmiany w opiece zdrowotnej

COVID-19 dezorganizuje pracę szpitala. "Niewykluczone wstrzymywanie przyjęć na SOR"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum