Gliwice: Instytut Onkologii będzie miał nowy budynek. Za cztery lata
Narodowy Instytut Onkologii oddział w Gliwicach za cztery lata będzie w pełni dysponował nowym budynkiem klinicznym. Znajdzie się w nim 10 sal operacyjnych i nowych oddziałów.

- Do końca 2025 r. gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii ma dysponować nowym budynkiem klinicznym
- W budynku znajdzie się 10 sal operacyjnych i nowych oddziałów
- Jak podało w środę miasto, niedawno rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku
W budynku powstaną nowe oddziały
Nowy obiekt ma powstać przy tzw. starym budynku gliwickiej onkologii przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej. Jak przekazano w środowym biuletynie gliwickiego magistratu, gmach ma mieścić oddziały, których obecnie nie ma w tamtejszym ośrodku, m.in. onkologii płuc, urologii, ginekologii, neuroonkologii czy chirurgii rekonstrukcyjnej.
Do nowego budynku zostaną też przeniesieni pacjenci oraz usługi diagnostyczno-lecznicze, obecnie funkcjonujące w starym obiekcie. Po przenosinach, w starym budynku będą działać zakłady badawcze, administracja i sale dydaktyczne.
- Nowy budynek pozwoli nam zapewnić kompleksową i koordynowaną opiekę nad naszymi pacjentami oraz skrócić czas ich oczekiwania na diagnostykę i leczenie - powiedziała rzeczniczka Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach Maja Marklowska-Tomar.
Bardzo ważna inwestycja
- To bardzo ważna inwestycja, której realizacja - ze względu na rozmach - będzie rozciągnięta w czasie. Przygotowania do jej realizacji wymagają czasu i zapewnienia innej, poprzedzającej inwestycję, infrastruktury, jak chociażby parkingu wielopoziomowego, którego budowę niedawno rozpoczęliśmy - zaznaczyła Marklowska-Tomar.
Pod koniec listopada br. katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowego budynku klinicznego z blokiem operacyjnym. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Meritum Grupa Budowlana, tworzony przez Joannę Pajerską-Szczurek, Aleksandrę Sarnik-Pająk, Kamila Koralika i Michała Chrapka.
Jak napisano w uzasadnieniu wyboru jury, zwycięski projekt respektuje wymogi urbanistyczne, kierunki wjazdów i dojść pieszych z obu stron zespołu budynków Narodowego Instytutu Onkologii. Akcentuje formą dwa podstawowe kierunki zabudowy i porządkuje przestrzeń.
Wartość nowego budynku oszacowana na 370 mln złotych
- Podkreślenie historycznego przebiegu alei klonów w ul. Sienkiewicza, z kontynuacją aleją lip wewnątrz terenu opracowania, zostało rozwinięte w II etapie konkursu poprzez symboliczne wbudowanie jednego z jej elementów - drzewa-pomnika, symbolu życia, w obręb centralnego holu recepcyjnego - zobrazowało jury.
Oceniło też, że autorska koncepcja ukształtowania nowych obiektów, jako prostych kubicznych białych brył, wprowadziło "korzystny sygnał pojawienia się w kompleksie architektury XXI wieku". Realizację funkcji medycznych, zlokalizowanych na kondygnacjach od +3 do +9, jury uznało za "wzorcową".
Projektanci, oprócz nagrody finansowej, dostali zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Według wcześniejszych informacji, z wiosny br., wartość nowego budynku i wielopoziomowego parkingu na 800 miejsc, została oszacowana na 370 mln złotych.
Zobacz też: Kostas Deligiannis: Potrzebujemy otwartości na zmiany w opiece zdrowotnej
COVID-19 dezorganizuje pracę szpitala. "Niewykluczone wstrzymywanie przyjęć na SOR"

ZOBACZ KOMENTARZE (0)