• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gladiator da radę, jak żyć z nowotworem gruczołu krokowego

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 13 września 2016 11:40

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Święto ustanowione przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU) ma na celu zwiększenie społecznej świadomości nt. chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Gladiator da radę, jak żyć z nowotworem gruczołu krokowego
Ogólnopolska akcja ma na celu edukację pacjentów nt. życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy filary: medyczny, psychologiczny i finansowy. Fot. Archiwum

To także doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem raka prostaty, który dotyka coraz szersze grono mężczyzn w starszym wieku.

Rak gruczołu krokowego jest drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa z roku na rok choruje na niego coraz więcej pacjentów. Rak prostaty rozwija się często bezobjawowo, dlatego diagnoza dla wielu pacjentów bywa sporym zaskoczeniem. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań w zakresie terapii nowotworu prostaty - w zależności od stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Na rokowania związane z wyleczeniem, oprócz czynników typowo medycznych, mają wpływ również psychologiczne takie jak postawa chorego czy zaangażowanie bliskich w proces leczenia. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium raka prostaty np. gdy wystąpią już przerzuty do kości, nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe.

- Nowotwór to choroba, której nie da się leczyć za darmo, bo ogranicza możliwość pracy zawodowej i jednocześnie generuje dodatkowe wydatki związane nie tylko z lekami, ale też
z kosztami takimi jak rehabilitacja czy dojazdy do lekarza – mówi Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator".

Emerytura, renta czy comiesięczna pensja najczęściej nie wystarczają na ich pokrycie, dlatego koniecznością staje się szukanie funduszy z zewnątrz. Jednak samodzielne zbieranie środków finansowych przez starszych pacjentów jest trudniejsze, chociażby z uwagi na fakt, że nie są oni, tak jak młode pokolenie, obyci z Internetem i mediami społecznościowymi. Dlatego dużą rolę w tym przypadku pełnią bliscy.

Jak informują eksperci informacje na temat sposobów pozyskiwania środków na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie z chorobą można znaleźć w poradniku dla pacjentów "Rada na raka prostaty" w części zatytułowanej "Pieniądze pomagają w walce o zdrowie", której autorką jest Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej "Alivia". Poradnik dostępny jest na stronie Stowarzyszenia "Gladiator".

"Rada na raka prostaty" to ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest edukacja pacjentów na temat życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy najważniejsze filary: medyczny, psychologiczny i finansowy.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator", partnerem Program Edukacji Onkologicznej, a patronem Polskie Towarzystwo Urologiczne. W ramach kampanii organizowane są bezpłatne warsztaty dla pacjentów z rakiem prostaty oraz ich rodzin. Najbliższe spotkania odbędą się w Krakowie (1 października) oraz w Łodzi (11 października).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum