• PATRON HONOROWYpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ginekologia i ginekologia onkologiczna w Czeladzi ma nowego szefa, a z nim nowe możliwości leczenia

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 13:20

Oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej Szpitala w Czeladzi ma nowego ordynatora. Główne kierunki zapowiadane przez dr. Grzegorza Cwynara to nacisk na profilaktykę, zwiększenie dostępności do badań i konsultacji oraz leczenie małoinwazyjne.

Dr Grzegorz Cwynar jest najmłodszym ordynatorem w czeladzkiej placówce. Fot. Materiały prasowe
 • Dr Grzegorz Cwynar jest adiunktem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie CMKP kierowanej przez prof.  Łukasza Wicherka
 • Wieloletnia praca u boku prof. Wicherka zaowocowała nawiązaniem współpracy pomiędzy oddziałem kierowanym przez dr. Cwynara a warszawską kliniką
 • Dzięki temu pacjentki zyskały możliwość konsultacji, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach także operacji w wiodącym ośrodku w Polsce
 • - Ważne jest, by istniały wyspecjalizowane ośrodki w leczeniu tego typu nowotworów  - takie jak czeladzka ginekologia - a pacjentki trafiały do nich jak najszybciej - podkreśla dr Cwynar.
 • Na konsultacje do czeladzkiej placówki pacjentki ze wskazaniami do zabiegu onkologicznego lub z niepokojącymi objawami mogą zgłaszać się bez skierowania

Ginekologia i ginekologia onkologiczna w Czeladzi z nowym ordynatorem

Jak informuje Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie - Szpital w Czeladzi, ośrodek ginekologii onkologicznej w czeladzkim szpitalu specjalizuje się w operacjach onkologicznych raka trzonu macicy, szyjki macicy czy raka jajnika.

- Rak jajnika z reguły wykrywany jest bardzo późno. Wynika to z faktu, że nie istnieje obecnie skuteczna profilaktyka tego schorzenia, a sam nowotwór bardzo długo nie daje objawów klinicznych. Zabiegi w raku jajnika należą do trudnych. Ta trudność nie tylko polega na konieczności posiadania umiejętności chirurgicznych do wykonania cytoredukcyjnej operacji - mówi dr Grzegorz Cwynar. 

Wskazuje, że w przypadku raka jajnika szczególnie istotne jest podjęcie właściwej decyzji o zakresie operacji już na jej początku.

- Zakres operacji musi być dostosowany do pacjentki tak, aby pacjentka odniosła korzyść z leczenia operacyjnego. Do tego, oprócz odpowiedniej operacji, potrzebna jest skoordynowana współpraca z onkologami klinicznymi - podkreśla dr Cwynar.

Ginekologia w Czeladzi współpracuje z uznaną warszawską kliniką 

Swoje doświadczenie w tym zakresie dr Cwynar zdobywał m.in. u boku uznanego na świecie specjalisty prof. dr hab. n. med.  Łukasza Wicherka. Jest adiunktem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie CMKP kierowanej przez profesora.

Wieloletnia praca u boku prof. Wicherka zaowocowała nawiązaniem współpracy pomiędzy oddziałem kierowanym przez dr. Cwynara a warszawską kliniką. Dzięki temu pacjentki zyskały możliwość konsultacji, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach także operacji w wiodącym ośrodku w Polsce.

- Ważne jest, by istniały wyspecjalizowane ośrodki w leczeniu tego typu nowotworów  - takie jak czeladzka ginekologia - a pacjentki trafiały do nich jak najszybciej - podkreśla dr Cwynar.

Dlatego na konsultacje do czeladzkiej placówki pacjentki ze wskazaniami do zabiegu onkologicznego lub z niepokojącymi objawami mogą zgłaszać się bez skierowania. Dr Grzegorz Cwynar  przyjmuje w każdy czwartek. Wystarczy umówić się pod numerem:  501 401 552 (w godz. 9.00-11.00).

Zespół lekarski Oddziału Ginekologii specjalizuje się w operacjach małoinwazyjnych. W przypadku konieczności usunięcia macicy około 80% tych operacji wykonywanych jest laparoskopowo lub przezpochwowo.  Dzięki temu pacjentka operowana jest bez rozcinania powłok brzusznych, ból po operacji jest znacznie mniejszy, skraca się także okres pobytu w szpitalu.

Szpital zadbał też o poszerzenie oferty diagnostycznej

Jak wyjaśnia dr Cwynar, wykrycie zmian we wczesnych stadiach i  właściwe zakwalifikowanie pacjentki do określonej metody leczenia w przypadku schorzeń ginekologicznych jest kluczowe.

- Dążymy do tego, aby w trakcie wizyty w naszej poradni pacjentka miała możliwość wykonania możliwie szerokiego wachlarza badań, także tych bardziej inwazyjnych - mówi ordynator ginekologii w Czeladzi.

Takim badaniem jest m.in. histeroskopia, uznawana obecnie za „złoty standard” w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych i innych patologii jamy macicy. Ta małoinwazyjna metoda pozwala zlokalizować polipy, mięśniaki czy guzy nowotworowe. W trakcie badania lekarz może także pobrać celowane wycinki do badań histopatologicznych.

- Histeroskopia w wielu przypadkach zastąpi wykonywaną do niedawna w szpitalu tradycyjną abrazję. Pierwszy okres pobytu na oddziale poświęciłem m.in. na szkolenie lekarzy z wykonywania histeroskopii. Obecnie każdy potrafi wykonać to badanie. Dzięki temu będzie ona dostępna dla każdej pacjentki, u której istnieją wskazania - wskazuje dr Cwynar.

W szpitalu powstaje również pracownia kolposkopii. Jest to badanie  oceniające szyjkę macicy, które umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych. Jest zalecane w przypadku nieprawidłowych wyników badania cytologicznego. 

- Badanie kolposkopii powinno być wykonywane w warunkach umożliwiających poszerzenie badania o wykonanie biopsji czy diagnostycznej konizacji szyjki macicy w trakcie jednego badania. Uważam, że jest to możliwe tylko w odpowiednio przygotowanych organizacyjnie pracowniach - mówi specjalista.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum