• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gdynia: międzynarodowy certyfikat dla ginekologii onkologicznej Szpitala Morskiego

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2020 15:42

Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) przyznało prestiżowy certyfikat do leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery) Oddziałowi Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.). Gdyński oddział jest drugim ośrodkiem w Polsce, który uzyskał tę ważną akredytację.

Gdynia: międzynarodowy certyfikat dla ginekologii onkologicznej Szpitala Morskiego
Gdyński oddział jest drugim ośrodkiem w Polsce, który uzyskał tę ważną akredytację Fot. materiały prasowe

- Od wielu lat w gdyńskim ośrodku leczenie chirurgiczne zaawansowanego raka jajnika jest prowadzone profesjonalnie i według najwyższych światowych standardów - mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. - Pacjentki Oddziału Ginekologii Onkologicznej mają gwarancję, że diagnostyka, planowanie oraz proces leczenia są prowadzone przez wykwalifikowany i profesjonalny personel przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu, w kompleksowo wyposażonych salach operacyjnych i oddziale szpitalnym - dodaje.

W Polsce rocznie odnotowuje się około 3600 nowych zachorowań na raka jajnika. Po 50 roku życia występuje 80% zachorowań, przy czym ponad 50% diagnozuje się między 50. a 69. rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta z wiekiem, niemniej jednak nowotwory jajnika stanowią ponad 6% u młodych dorosłych kobiet (20-44 lat).

Niestety, umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest ponad 15% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Około 80% pacjentek w chwili rozpoznania raka jajnika ma chorobę już rozsianą w jamie brzusznej, czasami także w klatce piersiowej. Nowotwór ten nie daje charakterystycznych objawów oraz nie istnieją metody profilaktyki pierwotnej lub wtórnej.

Leczenie zaawansowanego raka jajnika zaczyna się od operacji. Udowodniono, że wycięcie wszystkich widocznych zmian chorobowych (całkowita cytoredukcja) ma sens, ponieważ znacznie poprawia wyniki leczenia i wydłuża przeżycie. Kompleksowa chirurgia musi łączyć się z uzupełniająca chemioterapią. Istnieje jednak wielka różnica między właściwie wykonaną operacją z uzyskaniem tzw. całkowitej cytoredukcji (wycięcie wszystkich widocznych zmian chorobowych), a nieoptymalną operacją z pozostawieniem nowotworu. Chemioterapia nie zrekompensuje nieoptymalnego leczenia chirurgicznego.

Wykazano, że średnia długość przeżycia chorych z zaawansowanym rakiem jajnika, u których udało się wykonać wycięcie wszystkich zmian chorobowych w czasie pierwszej operacji wynosi 72 miesiące (dane z amerykańskich badań, GOG), a nawet 81 miesięcy (dane z niemieckich badań, AGO-OVAR). W sytuacji, gdy w jamie brzusznej po operacji pozostawia się zmiany chorobowe mediana średnia przeżycia wynosi 34 do 42 miesięcy (dane z badań GOG i AGO-OVAR). W obu sytuacjach stosuje się standardową uzupełniającą chemioterapię. Z powyższego jednoznacznie wynika, że wysokospecjalistyczna i skuteczna chirurgia w zaawansowanym raku jajnika ma olbrzymie znacznie.
 
- Leczenie operacyjne zaawansowanego raka jajnika jest bardzo obciążające dla pacjentki, dlatego konieczne jest optymalne zaplanowanie i przeprowadzenie terapii. Aby osiągnąć cel chirurgicznego leczenia raka jajnika (wycięcie wszystkich zmian chorobowych), operacja jest najczęściej wielonarządowa, skomplikowana i zajmuje dużo czasu. Wymaga to najwyższego profesjonalizmu i doświadczenia zespołu lekarzy (ginekologów onkologów oraz anestezjologów), a także położnych i pielęgniarek - wskazuje dr hab. Maciej Stukan, koordynator projektu, asystent w Oddziale Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Weryfikacją tego, czy centrum spełnia warunki do leczenia chorych z zaawansowanym rakiem jajnika jest właśnie ubieganie się o certyfikat ESGO. Specjalnie dedykowana do tego komisja, w skład której wchodzą wybitni specjaliści,  działająca w strukturach ESGO, przyznaje certyfikat do leczenia zaawansowanego raka jajnika dla instytucji na postawie analizy wielu czynników.
 
Komisja oceniła ośrodek według określonych kryteriów. Są to m.in. odsetek operacji, podczas których wycięto wszystkie widoczne zmiany chorobowe; odsetek pierwotnych operacji cytoredukcyjnych (bez zastosowania indukcyjnej (przedoperacyjnej) chemioterapii); ilość operacji wykonywanych w oddziale oraz ilość operacji przypadających na jednego lekarza - specjalistę ginekologii onkologicznej w ciągu roku; udział w badaniach klinicznych oraz publikowanie artykułów w istotnych czasopismach medycznych na temat raka jajnika.

Pod uwagę brano było także planowanie diagnostyki oraz leczenia w zespołach wielospecjalistycznych; odpowiednie, specjalistyczne przygotowanie przedoperacyjne, prowadzenie leczenia chirurgicznego (odpowiednia infrastruktura sali operacyjnej, pooperacyjnej, oddział intensywnej terapii) oraz aktywne postępowanie pooperacyjne; rzetelne raportowanie stanu choroby przed i po operacji; specjalistyczne badania i raport histopatologiczny; istnienie zespołu do monitorowania i raportowania powikłań pooperacyjnych.

- Wszystkie powyższe muszą być również na bieżąco zapisywane i są monitorowane corocznie przez ESGO - mówi dr Mirosław Dudziak, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. - Jednym z celów naszej działalności jest kompleksowe zadbanie o każdy szczegół diagnostyki i leczenia chorych z zaawansowanym rakiem jajnika - dodaje.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum