• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gdańsk: w UCK otwarto Poradnię Chorób Piersi dla kobiet zdrowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2018 19:50

Profilaktyka raka piersi, najczęściej występującego nowotworu złośliwego u kobiet, jest głównym celem utworzenia Poradni Chorób Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. - Otwieramy bardzo szeroko drzwi dla kobiet, które chcą dbać o swoje zdrowie - zachęca rektor GUMed.

Poradnia Chorób Piersi otwarta jest trzy razy w tygodniu: poniedziałek, wtorek i czwartek. Fot. Archiwum

Koordynator i pomysłodawczyni utworzenia poradni, onkolog dr Elżbieta Senkus-Konefka w czwartek (4 stycznia) podczas inauguracji działalności Poradni Chorób Piersi zaznaczyła, że "jest to miejsce, w którym bez skierowania pacjentki skorzystają z porad doświadczonych lekarzy, a kiedy będzie potrzeba, zostaną skierowane do specjalistów onkologów".

- Poradnia ma służyć wykluczaniu nowotworów piersi - podkreśliła.

- Chcemy uspokajać kobiety, bo przecież nie każda zmiana musi być nowotworem. W większości przypadków wystarczy po prostu uspokoić nerwy - dodała.

Do Poradni Chorób Piersi zapraszane są przede wszystkim zdrowe kobiety, które chcą sprawdzić, czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian ale które są też genetycznie obciążone rakiem piersi, które zauważyły jakieś zmiany albo u których wcześniej wykryto łagodne zmiany.

- Należy pamiętać, że rak piersi występuje, chociaż bardzo rzadko, także u mężczyzn - zaznaczyła dr Senkus-Konefka.

Mężczyźni, którzy stwierdzą jakieś niepokojące objawy w obrębie piersi też mogą skorzystać z poradni.

Przekonywano, że w razie potrzeby pacjentki kierowane są na dodatkowe badania: mammografię, USG piersi, biopsje cienko i gruboigłowe, MR piersi. Jeśli zajdzie taka konieczność, wstępują na tzw. szybką ścieżkę onkologiczną - w ramach działającego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) Centrum Raka Piersi są kompleksowo diagnozowane w ciągu tygodnia, a następnie wdrażana jest terapia.

- Wcześnie wykryty nowotwór oznacza lepsze wyniki leczenia, mniej agresywne formy jego leczenia oraz zwiększenie szansy na życie długie i szczęśliwe - przekonywała onkolog.

Podała przykład pacjentki, która do poradni zgłosiła się w czwartek, a w środę została już umówiona na zabieg operacyjny.

- To jest realne działanie - podkreśliła.

Dodała, że poradnia może korzystać m.in. z pomocy genetyka, psychologa, dietetyka, grup pacjenckich.

W placówce przyjmują onkolodzy i chirurdzy onkolodzy.

- Mamy zespół ludzi doświadczonych, którzy dzięki temu, że pracują również w klinice chirurgii onkologicznej, mogą skrócić czas diagnostyki i leczenia - przekonywał dr Jarosław Skokowski, chirurg onkologiczny.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Marcin Gruchała tłumaczył, że "utworzenie poradni jest realizacją tego, o czym zawsze bardzo dużo mówią lekarze czyli o tym, że profilaktyka jest najważniejsza".

- Mówimy tu o czystej profilaktyce, otwieramy bardzo szeroko drzwi dla kobiet, które chcą dbać o swoje zdrowie - dodał.

Powiedział, że UCK będzie prowadzić poradnię "w ramach środków własnych".

- Uważamy, że warto to zrobić właśnie realizując ideę, że profilaktyka jest najważniejsza i najbardziej nam się opłaca - tłumaczył prof. Gruchała.

Przyznał, że liczy, że "dzięki temu zbudowany zostanie pozytywny obraz UCK i GUMed".

- Mamy naprawdę dobrych specjalistów, jesteśmy ośrodkiem bardzo dobrze wyposażonym i zależy nam na tym aby pacjenci wybierali nasze szpitale w celach profilaktycznych i leczniczych - dodał rektor GUMed.

Prof. Jacek Jassem, ordynator Kliniki Onkologii I Radioterapii UCK podkreślił, że rak piersi to najczęstszy w Polsce nowotwór u kobiet.

- Jest kilkanaście tysięcy zachorowań rocznie, na szczęście umieralność się zmniejsza, bo jest to nowotwór, w przypadku którego szybko poprawiają się wyniki leczenia, wcześniej go wykrywamy, mniej okaleczająco go leczymy - argumentował prof. Jassem.

Przypomniał, że nowotwór piersi u mężczyzn stanowi 1 proc. ogólnej liczby zachorowań.

Powiedział, że Gdańsk jest "jednym z czołowych polskich ośrodków jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie raka piersi". Zaznaczył, że klinika specjalizuje się w leczeniu tej choroby.

- Gdańsk jest absolutnym liderem w kraju jeśli chodzi o amputację z równoczesną rekonstrukcją piersi - podkreślił.

Zaznaczył, że utworzenie poradni jest kolejnym etapem rozwoju ośrodka leczenia raka piersi w Gdańsku (tzw. Breast Unit).

Poradnia Chorób Piersi przyjmuje pacjentów trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Obecnie można zapisać się dopiero na początek marca. Dyrektor naczelny UCK, Jakub Kraszewski przyznał, że "poradnia zaczęła działać w skromnym wymiarze bo klinika nie wie, jakie będzie zainteresowanie jej działalnością". Zapewnił, że "jeśli będzie więcej pacjentów to UCK będzie rozszerzać dostępność poradni".

Onkolog dr Elżbieta Senkus-Konefka poinformowała, że w Polsce udaje się obecnie wyleczyć z nowotworu piersi o 10 proc. kobiet mniej niż w krajach zachodnich.

- W tej chwili 5-letnie przeżycia w raku piersi są rzędu 70 proc. i jest to o 10 proc. mniej niż to, co moglibyśmy realnie osiągnąć, ponieważ populacyjnie jesteśmy bardzo zbliżeni do społeczeństw krajów zachodnich - tłumaczyła.

Wymieniła, że w Polsce brakuje przede wszystkim wczesnej wykrywalności oraz koordynacji i organizacji leczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum