Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 27-04-2018 16:54

Gdańsk: Copernicus Mamma Centrum rozpoczyna działalność

W ramach Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku rozpoczyna działalność Copernicus Mamma Centrum - ośrodek dla pacjentek z nowotworem piersi. Mogą się do niego zgłaszać bez żadnego skierowania mieszkanki całego województwa pomorskiego.

Do Centrum mogą się zgłaszać bez żadnego skierowania mieszkanki całego województwa pomorskiego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Budynek, w którym działa Centrum, został w tym celu częściowo przebudowany i zmodernizowany. Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest dział radiologii, na drugim i trzecim - gabinety lekarzy onkologów i chirurgów onkologicznych. W sumie będzie tu pracowało 5 onkologów i 4 chirurgów onkologicznych - informuje Dziennik Bałtycki.

Oprócz diagnozowania i leczenia, w tym chemioterapii, w Copernicus Mamma Centrum będą wykonywane drobne zabiegi, w tym wszystkie rodzaje biopsji. Niezależnie od karty DiLO, kobiety, które zgłoszą się do Mamma Centrum będą poddane badaniu przez konsylium.

Dzięki temu, że do spółki Copernicus należą dwa zakłady patomorfologii ( w szpitalu w Gdańsku i na Zaspie) pojawiła się szansa, by pacjentki mogły otrzymać wynik badania histopatologicznego już po pięciu, siedmiu dniach a nie – jak często się zdarza - po kilku tygodniach.

Copernicus Mamma Centrum ma działać według standardów Breast Cancer Unit. Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami najlepsze efekty diagnostyczne i terapeutyczne osiąga się właśnie dzięki tworzeniu osobno wyspecjalizowanych ośrodków dedykowanych konkretnej jednostce chorobowej. Wkrótce Copernicus Mamma Centrum rozpocznie starania o certyfikację.

Więcej: dziennikbaltycki.pl