• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gadomski: w onkologii będą finansowane tylko procedury o optymalnej jakości

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia23 maja 2021 14:30

Za kilka lat może dojść do ograniczenia liczby szpitali wykonujących świadczenia onkologiczne, jeśli nie będą realizować programów poprawy jakości - mówi Sławomir Gadomski.

Gadomski: w onkologii będą finansowane tylko procedury o optymalnej jakości
Gadomski: - Sfinansujemy te ośrodki onkologiczne, które zapewniają adekwatny, optymalny poziom jakości. Fot. Fotolia
  • Wiceminister Gadomski: - Jasno chcemy pokazać, że finansujemy tylko te ośrodki onkologiczne, które zapewniają adekwatny, optymalny poziom jakości
  • Według założeń rozpoczęcie procesu gromadzenia danych o miernikach jakościowych w onkologii nastąpi 1 stycznia 2022 r.
  • Zakładam, że początkowo zostaną określone wskaźniki, mierniki dla 5 do 10 najczęstszych grup nowotworowych, grup narządowych nowotworów - wyjaśnił Gadomski

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski potwierdził, że po wprowadzeniu Krajowej Sieci Onkologicznej, co ma nastąpić 1 stycznia 2022 r., ośrodki onkologiczne będą podawały ekspertom i udostępniały pacjentom wskaźniki jakości opieki.

- Onkologia stanie się pierwszą dziedziną medycyny, w której my dość jasno chcemy pokazać, że finansujemy tylko te ośrodki, które zapewniają adekwatny, optymalny poziom jakości. Wyobrażam sobie, że onkologia będzie pod tym względem pilotażem dla innych dziedzin medycyny - mówił wiceminister Gadomski w piątek (21 maja) podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Ordynatorów i Kierowników Klinik Chirurgii Ogólnej.

W onkologii mają funkcjonować plany naprawy jakości świadczeń

Wiceminister był pytany czy w przyszłości zaplanowane jest ograniczenie liczby szpitali wykonujących świadczenia onkologiczne w razie niespełniania założonych kryteriów jakościowych.

- Jeżeli niektóre ośrodki nie zrealizują planów naprawczych, które będzie mogła nakładać Krajowa Rada ds Onkologii, to zakładam, że istnieje takie ryzyko - odpowiedział. Od razu dodał, że o ryzyku należy raczej mówić mając na uwadze "pacjenta, leczonego w ośrodku, który pewnych standardów jakościowych nie spełnia".

Gadomski informując o zamiarach Ministerstwa Zdrowia dotyczących wprowadzania Krajowej Sieci Onkologicznej powiedział, że "zakładamy wejście projektu w cały system leczenia nowotworów, by nie dotyczył tylko cancer unitów".

- Projekt ma dotyczyć całości, aczkolwiek nie we wszystkich nowotworach od razu. Zakładam, że początkowo zostaną określone wskaźniki, mierniki dla 5 do 10 najczęstszych grup nowotworowych, grup narządowych nowotworów - wyjaśnił.

Gadomski podał, że według założeń rozpoczęcie procesu gromadzenia danych o miernikach jakościowych nastąpi 1 stycznia 2022 r.

- Zapewne damy sobie wydłużony okres, myślę, że 2-letni, na ich ewaluację, ocenę, zastanowienie się nad tym czy te mierniki/wskaźniki nie są w jakimś sposób krzywdzące dla niektórych ośrodków i potem uruchomimy w oparciu o nie proces decyzji zarządczych - zaznaczył.

Zbieranie danych jakościowych - od stycznia

Odnosząc się do obaw czy uruchomienie Krajowej Sieci Onkologicznej jest możliwe od 1 stycznia 2021 r. powiedział, że "to rzeczywiście jest ambitny termin".

Zapewnił, że do tego czasu ministerstwo zwróci szczególną uwagę na przygotowanie infrastruktury informatycznej.

- Nawet jeśli nie wejdzie jeszcze pełna referencyjność, pełna ocena, no to bardzo byśmy chcieli rozpocząć jak najwcześniej zbieranie danych jakościowych. Po to, żeby mieć przynajmniej jeden pełny okres 12-miesięczny na ich pierwszą ewaluację, walidację i potem normalny okres na ocenę - mówił Gadomski.

Odniósł się też do uwagi, że mierniki jakości zostaną zaburzone na skutek opóźnień diagnostycznych u pacjentów, spowodowanych przez pandemię COVID-19, co przełoży się na gorsze wyniki leczenia.

- Jest taka obawa, ale też rozumiem, że mamy pewne - nazwijmy to - miary czyszczące. W onkologii jest nią stopień zaawansowania nowotworu. On musi w pewien sposób określać jak te mierniki mogą się kształtować i też rozumiem, że co do mierników chirurgicznych inne oczekiwania mamy co do wczesnego stadium nowotworu, inne co do zaawansowanego - odpowiedział Gadomski.

Powiedział, że "będziemy starali się obiektywizować maksymalnie te mierniki". - - Naszym celem nie jest ograniczanie dostępności i dokonywanie istotnej redukcji liczby podmiotów, które mają udzielać świadczeń z zakresu chirurgii onkologicznej czy ogólnej w onkologii, szczególnie, że liczba pacjentów onkologicznych z roku na rok rośnie - przekonywał.

Możliwa weryfikacja liczy oddziałów chirurgii

Pytany, potwierdził że w przyszłości można "pójść o krok dalej" i rozważać weryfikację liczby oddziałów chirurgicznych. Zdaniem wiceministra można zastanawiać się "czy 550 szpitali musi działać na ostro, czy faktycznie we wszystkich tych szpitalach potrzebna jest pełnoprofilowa chirurgia ogólna".

- Odpowiedź wydaje się dość oczywista. Potrzebujemy koncentracji leczenia, potrzebujemy wysokiej specjalistyki w sytuacji, gdy nakłady na infrastrukturę, na innowacje wymagane są coraz większe. Odpowiedź jest taka, że będziemy dążyli do koncentracji usług - mówił wiceminister Gadomski.

Zwrócił uwagę, że są oddziały chirurgiczne w których przykładowo "50 proc. grup jest rozliczanych jako grupy zabiegowe a cała reszta to inne przypadki". Zdaniem wiceministra możliwe jest takie zorganizowanie części oddziałów chirurgicznych pracujących planowo, by realizowały dużą część zabiegów w trybie jednego dnia.

- Można wprowadzić zachęty na rozwój właśnie chirurgii jednodniowej - i w postaci wyceny, i w postaci np. wsparcia infrastruktury - rozważał. - W ciągu jak sądzę dwóch miesięcy przedstawimy takie założenia, które będą wkraczać również w obszar chirurgii - zapowiedział Gadomski, nawiązując do zapowiadanej reformy szpitali.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum