• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gadomski o Krajowej Sieci Onkologicznej: kończymy z pseudo dostępnością. "Czas na rozwiązania ostateczne" [HCC 2021]

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia17 czerwca 2021 14:00

Fundamentem Krajowej Sieci Onkologicznej jest pomiar jakości i narzędzia interwencji, które z nim się wiążą - mówił Sławomir Gadomski. Onkologia i Krajowa Sieć Onkologiczna były tematem sesji na VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2021)

W sesji dotyczącej onkologii na HCC 2021 wziął udział, m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Foto: PTWP
  • W polskim systemie opieki onkologicznej nie zostały nigdy wypracowane dobre mierniki pokazujące, który ośrodek działa właściwie, a który musi poprawić swoje wyniki - mówił Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia
  • Chcemy te mierniki jakości wdrożyć, co zresztą było testowane w pilotażu - zaznaczył
  • Ośrodki mają być oceniane, a w oparciu o tę ocenę mają być dedykowane pewne narzędzia. Podstawowym będzie plan naprawczy, a jeśli mierniki się nie poprawią, decydujemy się na rozwiązania ostateczne - odcięcie finansowania ze środków publicznych - dodał

Naturalnym zabezpieczeniem problemów w onkologii powinna być Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) - wskazywał prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego podczas sesji „Onkologia w Polsce - sesja systemowa” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2021).

Najważniejsza jest jakość

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zwrócił uwagę, że fundamentem KSO jest pomiar jakości i narzędzia interwencji, które za nim idą.

- W polskim systemie opieki onkologicznej nie zostały jednak nigdy wypracowane dobre mierniki, które pokażą, który ośrodek działa właściwie, a który musi poprawić swoje wyniki. Chcemy te mierniki jakości wdrożyć, co zresztą było testowane w pilotażu - zaznaczył.

- Ośrodki mają być oceniane, a w oparciu o tę ocenę mają być dedykowane pewne narzędzia. Podstawowym będzie plan naprawczy, a jeśli mierniki się nie poprawią, decydujemy się na rozwiązania ostateczne - odcięcie finansowania ze środków publicznych - dodał wiceminister zdrowia.

Słaby punkt: komunikacja

Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślał, że sugestią w raporcie końcowym z pilotażu KSO będzie bazowanie np. na miernikach szkockich, które pozwolą na porównanie wyników naszych szpitali z wynikami innych tego typu placówek w Europie.

- Jeśli natomiast chodzi o pandemię, w onkologii zabrakło najbardziej właściwej komunikacji i jednolitego przekazu - dodał.

Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes zarządu Fundacji Iskierka zaznaczyła, że jako przykład dobrej komunikacji można podać stworzenie portalu www.onkorodzice.pl, który, zawiera całą bazę wiedzy, od profilaktyki, poprzez leczenie, protokoły leczenia, leki i szpitale oraz rehabilitację i psychoonkologię. - To ważny element wsparcia i dla rodziców i dla lekarzy - przekonywała.

Onkologia dziecięca może wnieść wiele do sieci

Jak mówił prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM w Katowicach, rektor tej uczelni, onkologia dziecięca jest przykładem nieformalnej krajowej sieci onkologicznej, dobrze funkcjonującej od lat.

- Leczymy dzieci zgodnie ze standardowym ogólnopolskim programem leczenia, który jest już najczęściej programem międzynarodowym. Dzięki ABM mamy już cztery niekomercyjne badania kliniczne. Wszystko to jest możliwe dzięki wieloośrodkowej współpracy. Efektem jest poziom wyleczalności nowotworów u dzieci na poziomie powyżej 80 proc. - zauważył.

Prof. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dodał, że sytuacja w onkologii dziecięcej jest prawie wzorcowa.

- Staramy się leczyć w miejscu zamieszkania pacjenta, ale koordynujemy leczenie na poziomie krajowym. Do KSO onkologia dziecięca może wnieść współpracę międzynarodową, która u nas jest chlebem powszednim, oraz monitorowanie odległe, tj. wspieranie osób po zakończonym leczeniu - wymieniał.

Współpraca z POZ: mamy wiele do zrobienia

- W onkologii bardzo ważna jest współpraca z POZ, dlatego należy stworzyć system motywacyjny i wyraźnie oddzielić sposób finansowania lekarza rodzinnego - mówił Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii

- Nie może być tak, że z puli, którą otrzymuje on jako swoje wynagrodzenie, są również finansowane procedury profilaktyczno-diagnostyczno-lecznicze - zaznaczył.

Marcin Faflik, prezes zarządu Lux Med Onkologia przypomniał, że większość pacjentów objętych profilaktyką chorób nowotworowych to pacjenci zaopiekowani przez POZ, dlatego podstawowa opieka zdrowotna powinna być tu bazą.

- Tymczasem do tej pory lekarz POZ nie jest zainteresowany kierowaniem swoich pacjentów na badania profilaktyczne, ponieważ nie ma żadnej motywacji finansowej - podkreślił.

***

Program debaty "Onkologia w Polsce - sesja systemowa" podczas HCC 2021:

• Możliwości diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w czasie epidemii - skala oraz skutki ograniczeń przyjęć
• Co się zmieni po 1 stycznia 2022 r., czyli po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej?
• Które elementy pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej będą rozwijane po 1 stycznia 2022 r., a z których należy zrezygnować i dlaczego?
• Czy Fundusz Medyczny i Krajowa Sieć Onkologiczna zwiększą możliwości stosowania u pacjentów w Polsce technologii o wysokim poziomie innowacyjności?
• Onkologia dziecięca w Narodowej Strategii Onkologicznej
• Współpraca lekarzy POZ z onkologami
• Jak poprawić dostęp do diagnostyki i wczesnego wykrywania nowotworów w czasie pandemii COVID-19? Propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej

Osoby biorące udział w sesji (kolejność alfabetyczna):

Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes, Fundacja Iskierka
Marcin Faflik, prezes zarządu LUX MED Onkologia
Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, przewodniczący, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przewodniczący Komisji Bioetyki w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie
Prof. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, kierownik Zakładu Onkologii Klinicznej i Eksperymentalnej, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM

Moderacja: prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Oddziału w Gliwicach Narodowego Instytutu Onkologii

***

Na VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych składało się ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji w sześciu blokach tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie, e-Zdrowie oraz edukacja.

Retransmisje wszystkich debat, wykładów i prezentacji dostępne są stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane są także w portalu rynekzdrowia.pl.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum