• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

GUMed: chemioterapia wewnątrzotrzewnowa; tego zabiegu nie stosowano dotąd u niemowlęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2020 19:25

Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u siedmiomiesięcznego dziecka wyjątkowy, bo niestosowany dotąd u niemowlęcia, zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej - poinformowała uczelnia.

GUMed: chemioterapia wewnątrzotrzewnowa; tego zabiegu nie stosowano dotąd u niemowlęcia
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O przeprowadzeniu operacji poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) Joanna Śliwińska.

W rozesłanym mediom komunikacie wyjaśniła, że zabieg wykonano 4 czerwca, a przeprowadził go zespół pod kierownictwem kierownika Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży prof. Piotra Czauderny i prof. Tomasza Jastrzębskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

"Według dostępnej literatury była to pierwsza na świecie chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlęcia" - poinformowała Śliwińska.

Dodała, że z informacji zamieszczanych w fachowych pismach wynika, że do tej pory zabiegi takie były wykonywane u pacjentów powyżej dwóch lat. "Jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się przeprowadzić go u siedmiomiesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkich" - wyjaśniła rzecznik.

Doprecyzowała, że w przypadku tego konkretnego pacjenta chodziło o mięsaka tkanek miękkich typu nie-RMS (z łaciny - rhabdomyosarcoma, oznacza mięsaka komórek prążkowanych).

"Ze względu na wiek dziecka lekarze musieli zmodyfikować standardową procedurę chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii" - dodała.

Śliwińska podkreśliła też, że "nowotwory rozsiane w jamie otrzewnej zwykle wiążą się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami".

"Są bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne, co jest spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna - osocze, która ogranicza wchłanianie leków" - podkreśliła rzecznik.

Dodała, że najskuteczniejszym sposobem leczenia tych nowotworów jest zastosowanie miejscowo cytostatyków w ramach zabiegu chemioterapii wewnątrzotrzewnowej.

Poza profesorami Jastrzębskim i Czauderną w skład zespołu, który przeprowadził zabieg, wchodzili Janina Suszek, Marta Bielewicz, Hanna Garnier, Maciej Murawski, Anna Raczkowska i Małgorzata Kamińska.

Anna Kisicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum