• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fundacja WHC: pacjenci bez karty DiLO za długo czekają na leczenie

Autor: WHC/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2015 12:03

Fundacja Watch Health Care, która na bieżąco monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, sprawdziła wpływ ministerialnego pakietu onkologicznego na obecną sytuację polskich pacjentów.

Fundacja WHC: pacjenci bez karty DiLO za długo czekają na leczenie
Fot. Archiwum RZ

Zgodnie z najnowszym Onkobarometrem WHC średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 5 i pół tygodnia (stan na maj 2015) i zwiększył się o półtora tygodnia w stosunku do poprzednio badanego okresu (styczeń 2015). Zgodnie z pakietem, maksymalny czas oczekiwania na leczenie onkologiczne nie powinien przekraczać 9 tygodni w 2015 r. oraz docelowo 7 tygodni w 2017 r.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w onkologii, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii oraz radioterapii onkologicznej. Raport przedstawia również etapowość leczenia, czyli drogę, jaką zwykle pokonują pacjenci z nowotworami płuc, prostaty oraz piersi (od momentu wizyty u lekarza POZ, do momentu wykonania leczenia operacyjnego).

Analiza etapowości leczenia dokonana przez Fundację WHC pokazuje, że w często występujących nowotworach, minister zdrowia częściowo osiągnął zapowiadany efekt skrócenia kolejek poniżej 9 tygodni, od momentu podejrzenia choroby nowotworowej do czasu wdrożenia leczenia.

Niestety, ta sama analiza wskazuje, że poważnym problemem dla pacjenta, może okazać się brak tzw. zielonej karty, czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Pacjenci nie posiadający DILO, na leczenie operacyjne raka płuca mogą czekać nawet 4-krotnie dłużej (5,7 miesiąca) niż pacjenci posiadający taki dokument (1,5 miesiąca).

- Etapowość leczenia i wydłużanie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń, jest faktem i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów w Polsce - ocenia dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. - Chcemy wierzyć, że osiągnięty przez Ministerstwo Zdrowia efekt będzie trwały i wkrótce stanie się normą, obejmując również pacjentów bez karty DiLO - dodaje dr Łanda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum