×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fundacja OnkoCafe: ruszają studia podyplomowe na kierunku psychoonkologia

Autor: jjx/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 18 lutego 2021 13:51

19 lutego br. rozpocznie się rekrutacja na studia dotyczące psychoonkologii. To nowy kierunek studiów podyplomowych w ofercie Collegium Humanum, współtworzony przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej.

Fundacja OnkoCafe: ruszają studia podyplomowe na kierunku psychoonkologia
Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej; FOT. PTWP

Nowość w ofercie dydaktycznej uczelni skierowana jest do osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi.

Studia podyplomowe są kierowane do specjalistów ochrony zdrowia, mających zawodowy kontakt z pacjentami w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej oraz ich bliskimi. - Psychoonkologia to jeden z kluczowych aspektów działalności naszej Fundacji. Codzienna styczność z często skrajnymi emocjami pacjentów, takimi jak: strach, stres, obawa o życie i przyszłość rodziny w oczywisty sposób może być trudna dla osób, które chcą pomóc - podkreśla Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Jak dodaje, OnkoCafe ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu zmagających się z chorobą nowotworową podopiecznych oraz ich bliskich. - Widzimy, jak niezbędne jest zwiększenie liczebności kadry psychoonkologicznej w Polsce, ale także stałe podnoszenie jakości opieki w tym zakresie a nowy kierunek studiów z zakresu psychoonkologii w Collegium Humanum to ważna i potrzebna nowość w ofercie dydaktycznej kierowanej do specjalistów ochrony zdrowia - stwierdza Kupiecka.

Celem nowego kierunku studiów jest przedstawienie uczestnikom, w optymalnie szeroki sposób, wiedzy naukowej dotyczącej zagadnień psychoonkologicznych oraz przygotowanie praktyczne do codziennych kontaktów z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi. Członkowie zespołu dydaktycznego będą prezentować wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na stan psychiczny pacjenta oraz przebieg leczenia; od momentu postawienia diagnozy aż po okres po zakończeniu terapii.

- Tematem studiów będzie również leczenie paliatywne oraz żałoba. To tematy stanowiące nierzadko tabu - zarówno wśród społeczeństwa, jak i kadry medycznej – tłumaczy prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, MPH Dr h.c, rektor Collegium Humanum.

- Już od kilku lat mówi się o tsunami onkologicznym, to jest o lawinowo rosnącej skali zachorowań na raka. Perspektywy nie są optymistyczne, a to oznacza, że potrzeby w zakresie właściwej opieki nad pacjentami onkologicznymi będą rosły. Schorzenia nowotworowe wiążą się z nierzadko inwazyjnymi terapiami i trudnymi rokowaniami. To powoduje silne emocje. Odpowiednie zarządzanie tymi emocjami jest bardzo ważne: może zoptymalizować proces terapii i pozytywnie wpłynąć na rokowania - wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolog, członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, koordynator nowego kierunku studiów w Collegium Humanum.

Podkreśla, że opieka psychoonkologiczna to odpowiedzialna, często trudna misja, wymagająca odpowiedniego przygotowania.

Jak zapewniają władze uczelni, w czasie trwania studiów szczególny nacisk zostanie położony na wypracowanie wśród uczestników umiejętności dbania o własne zdrowie psychiczne. Codzienny kontakt z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach niesie ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego. Zdaniem ekspertów można i trzeba się przed nim skutecznie chronić za pomocą rzetelnej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum