• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fundacja Carita: niektóre szpitale wprowadzają w błąd chorych na szpiczaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2014 21:30

Niektóre szpitale wprowadzają w błąd część chorych na szpiczaka mnogiego tłumacząc, że NFZ nie wyraża zgody na niestandardowe leczenie tej choroby - twierdzi prezes Fundacji Carita Żyć ze Szpiczakiem Wiesława Adamiec.

Fundacja Carita: niektóre szpitale wprowadzają w błąd chorych na szpiczaka

Wiesława Adamiec powiedziała o tym podczas dwudniowej konferencji z udziałem chorych na szpiczaka, która w sobotę rozpoczęła się w Warszawie. Jej organizatorami są Polska Grupa Szpiczakowa oraz Fundacja Carita.

- Jednym z głównych tematów naszego spotkania jest ogromny postęp, jaki dokonał się w leczeniu szpiczaka mnogiego, który oprócz białaczki jest najczęściej występującym nowotworem krwi. Cieszy nas, że z tego postępu korzystają również polscy pacjenci, gdyż w naszym kraju w ostatnich latach znacznie poprawił się dostęp do najnowszych leków wykorzystywanych w leczeniu tej groźnej choroby - powiedziała dziennikarzowi PAP Wiesława Adamiec, która od 6 lat cierpi na szpiczaka.

Dodała jednak, że ostatnio chorzy nie mają pełnego dostępu do tzw. niestandardowego leczenia, gdyż część klinik zajmujących się leczeniem szpiczaka, nie występuje o refundację takiej terapii do Narodowego Funduszu Zdrowia. - Dla nas pacjentów jest to niezrozumiałe i niedopuszczalne - podkreśla Adamiec.

Jej zdaniem, niektórym chorym tłumaczy się, że NFZ nie wyraził zgody na niestandardowe leczenie, tymczasem nikt z danego ośrodka tak naprawdę nie występował o refundację terapii dla poszczególnych wymagających tego pacjentów.

Na pytanie dlaczego tak postępują niektóre szpitale Adamiec powiedziała, że takie postępowanie jest mniej kłopotliwe. Kliniki muszą czekać na zwrot wysokich - przyznaje - kosztów niestandardowego leczenia od NFZ, co czasami się przeciąga. - Niektóre ośrodki idą zatem na skróty: pacjentowi mówi się, że Fundusz nie przyznał mu refundacji terapii, tymczasem nikt w jego imieniu z takim wnioskiem nawet nie występował - dodaje.

Podczas konferencji zwracano uwagę, że chorzy powinni zostać poinformowani o odmowie leczenia na piśmie, a pismo w tej sprawie powinno wpłynąć na ich adres domowy. Jeśli go nie otrzymali, mają prawo się tego domagać.

Skargi chorych, że nie otrzymują oni zgody na niestandardowe leczenie, jakie napłynęły do Fundacji Carita Żyć ze Szpiczakiem, dotyczą tylko niektórych regionów w kraju. - Narzekają na to głównie pacjenci cierpiący na szpiczaka m.in. w Gdańsku i Poznaniu, nie ma natomiast z tym kłopotów w takich miastach jak Wrocław i Katowice - powiedziała szefowa Fundacji. Dodała, że NFZ na ogół nie odmawia niestandardowego leczenia dla chorych na szpiczaka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum