• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fundacja Alivia pyta o wartość każdej chwili życia pacjenta z nowotworem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2015 08:38

Nie wszystkie rodzaje terapii onkologicznych są dostępne dla chorych; koszty niektórych metod leczenia pacjenci muszą pokrywać z własnej kieszeni. Wspiera ich w tym fundacja Alivia, która w najnowszej kampanii pyta, ile warte są poszczególne chwile życia chorego.

Fundacja Alivia pyta o wartość każdej chwili życia pacjenta z nowotworem
Fot. Archiwum

Organizatorzy kampanii "Chwile życie" pokazują, ile kosztuje każdy moment życia chorego na nowotwór. "Przyjemność jedzenia kolejnego posiłku - 500 zł, spacer z psem - 300 zł, czy tyle mogą być warte chwile życia osoby chorej na raka?" - pyta fundacja Alivia.

Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych zwraca uwagę, że na skutek braku refundacji najnowocześniejszych metod leczenia chorób nowotworowych, pacjenci często muszą opłacać je z własnych środków.

"Brak pieniędzy na nierefundowane badania, leki oraz zabiegi, od których zależy życie i zdrowie pacjentów, jest wyjątkowo stresujący. Rodzi strach, poczucie bezradności, zabija nadzieję i ducha walki, a więc przekłada się bezpośrednio na efekty leczenia oraz możliwość wyzdrowienia" - ostrzegają organizatorzy kampanii. Podkreślają, że każda chwila życia chorego jest cenna, ale nie tylko dlatego, że chory nie wie, ile mu jeszcze ich pozostało, ale również dlatego, że każda słono go kosztuje, bo sam musi płacić za nierefundowane terapie.

W spocie towarzyszącym kampanii jej twórcy podjęli się symbolicznej wyceny poszczególnych chwil życia przykładowej pacjentki onkologicznej. Wystąpiła w nim ambasadorka kampanii, aktorka Katarzyna Warnke. Spot ma być emitowany w telewizji i udostępniany w mediach społecznościowych. Kampania obejmie również radio i prasę.

Z przywoływanego przez fundację Alivia raportu "Choroba nowotworowa - doświadczenia pacjentów" - opublikowanego latem 2014 r. na zlecenie Fundacji Społecznej "Ludzie dla Ludzi" oraz firmy Axa Życie - wynika, że miesięczne koszty leczenia nowotworów opłacane przez chorych mogą sięgać nawet 50 tys. zł.

Raport pokazuje również, że część osób cierpiących na nowotwór z obawy przed utratą pracy decyduje się przełożyć termin czekającej ich operacji albo ukrywa chorobę i zamiast iść na zwolnienie wykorzystuje na terapię urlop wypoczynkowy.

Obecnie pacjenci, którzy wymagają leczenia z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych, mogą korzystać w tzw. programów lekowych. O włączeniu chorego do programu decyduje lekarz prowadzący, w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia do programu, a świadczenia finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wynika z raportu NIK opublikowanego w grudniu ubiegłego roku, z programów tych korzysta coraz więcej osób. W 2013 r. w programach było zakwalifikowanych 69 tys. pacjentów. W ostatnich latach stosuje się więcej nowoczesnych substancji leczniczych, a kwota nakładów wzrosła z półtora miliarda złotych, wydanych w 2011 r., do ponad dwóch miliardów w 2013 r. Wciąż jednak - jak wskazują organizacje pozarządowe oraz sami pacjenci - to nie wystarcza.

Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w 2010 roku. Jej celem jest pomoc chorym w pozyskiwaniu funduszy niezbędnych na leczenie oraz w docieraniu do rzetelnych informacji o innowacyjnych terapiach i lekach. Jak informuje Fundacja, do tej pory przekazano jej podopiecznym 1 mln 200 tys. zł. Fundacja jest również m.in. twórcą projektu Kolejkoskop, który umożliwia wyszukiwanie ośrodków, w których są najkrótsze kolejki do badań diagnostycznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum