• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Francja: więcej nowotworów, ale niższa śmiertelność niż u nas

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2017 09:57

Eksperci w dziedzinie epidemiologii wskazują, że im bardziej kraj jest rozwinięty, tym więcej zachorowań na nowotwory. Ponad 66-milionowa Francja nie jest tu wyjątkiem. Rocznie wykrywa się tu raka aż u ponad 360 tys. pacjentów, ale wyniki leczenia są lepsze niż w Polsce.

Francja: więcej nowotworów, ale niższa śmiertelność niż u nas
Fot. Fotolia

Standaryzowany współczynnik zachorowań, czyli skorygowany o wiek chorych wynosi 304 przypadki na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania w Polsce to 230 na 100 tys. mieszkańców.

Francuzi mają dużo więcej chorych onkologicznych niż w Polsce, ale podobnie jak w przypadku innych bardziej rozwiniętych krajów - niższą umieralność z powodu nowotworów. Standaryzowany wskaźnik umieralności to we Francji 108 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w Polsce 131.

Miernikiem jakości opieki onkologicznej jest także wskaźnik pięcioletnich przeżyć. I tak na 100 pacjentek z nowotworem piersi we Francji, co najmniej 5 lat żyje 87, a w Polsce - 74. Na 100 chorych z rakiem prostaty co najmniej 5 lat we Francji przeżywa 91, a w Polsce - 74.

Ten sukces kosztuje. Francuzi wydają na leczenie onkologiczne ponad 15 mld euro rocznie, czyli niewiele mniej niż nasz NFZ ma na leczenie wszystkich  chorób i na leki - zauważa Gazeta Wyborcza.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum