• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Forum Dialogu Onkologicznego: rusza międzyśrodowiskowa debata nt. polityki onkologicznej

Autor: Polskie Towarzystwo Onkologiczne/ Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2019 18:08

Jak poinformowało Polskie Towarzystwo Onkologiczne, przedstawiciele kilkunastu towarzystw naukowych oraz organizacji pozarządowych, zadeklarowali aktywny udział w międzyśrodowiskowej debacie o aktualnych i przyszłych wyzwaniach stojących przed polską onkologią w ramach Forum Dialogu Onkologicznego (FDO).

Forum Dialogu Onkologicznego: rusza międzyśrodowiskowa debata nt. polityki onkologicznej
Celem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do dialogu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O inicjatywie poinformowano w poniedziałek (4 lutego) podczas seminarium "Wspólnie o onkologii" w Warszawie.

PTO przypomina w swoim komunikacie, że na świecie powszechne stało się podejście, iż podstawą leczenia onkologicznego jest kompleksowość i koordynacja. Skoordynowana ścieżka pacjenta powinna uwzględniać wszystkie elementy systemu od profilaktyki, poprzez diagnostykę i leczenie, aż po opiekę po zakończeniu leczenia.

"Wymaga to współpracy lekarzy różnych specjalności zarówno w strukturze pionowej w ramach systemu opieki onkologicznej (np. sieć onkologiczna), jak i w strukturze poziomej w ramach jednej kliniki (np. unity narządowe). W Polsce trwa transformacja systemu opieki onkologicznej, której powodzenie zależy w głównej mierze od porozumienia między wszystkimi jego uczestnikami" - wskazuje Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Dlatego, jak wyjaśnia, PTO postawiło sobie za cel stworzenie przestrzeni do dialogu, w której przedstawiciele różnych dziedzin medycyny będą mieli możliwość przedyskutowania najbardziej praktycznych aspektów kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej.

"Wspólnie podkreślamy, że istnieje potrzeba utworzenia platformy do wymiany wiedzy, pomysłów i idei, wspierająca formułowanie priorytetów w zakresie polityki onkologicznej (cancer policy) oraz że tylko połączone wysiłki wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia oraz debaty mogą zagwarantować postęp w opiece onkologicznej w Polsce" - czytamy w treści deklaracji uczestników Forum Dialogu Onkologicznego.

Organizacyjnych i terapeutycznych zagadnień w onkologii dotyczyć będą trzy sesje podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

FDO skupi się na tematach związanych z działaniem systemu opieki onkologicznej, na styku wielu dziedzin medycyny, aby umożliwić dyskusję specjalistów uczestniczących na różnych etapach opieki onkologicznej. Lista uczestników FDO pozostaje otwarta.

Deklaracje uczestnictwa złożyli przedstawiciele następujących organizacji: All.Can Polska, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej, Polska Unia Onkologii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum