• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Endoprotezy onkologiczne dla dzieci i monitoring minimalnej choroby resztkowej. Jest projekt rozporządzenia

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia22 listopada 2021 11:58

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Chodzi o endoprotezy oraz monitorowanie minimalnej choroby resztkowej.

Endoprotezy onkologiczne dla dzieci i monitoring minimalnej choroby resztkowej. Jest projekt rozporządzenia
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowego rozporządzenia ws. onkologii Fot. Shutterstock
  • 31 grudnia 2021 roku kończy się finansowanie w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej zadań z zakresu onkologii dziecięcej takich jak zakup endoprotez
  • W związku z tym Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
  • W celu zachowania ciągłości udzielania i objęcia finansowaniem ze środków NFZ konieczne jest wyodrębnienie świadczeń - tłumaczy resort zdrowia

Onkologia. Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie endoprotez

- Zarówno zakup endoprotez na potrzeby leczenia dzieci z nowotworami kości jak i monitorowanie minimalnej choroby resztkowej początkowo były finansowane z budżetu Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych a od lutego 2020 r. są finansowane z budżetu Narodowej Strategii Onkologicznej - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

- Z uwagi, iż finansowanie ww. zadań z zakresu onkologii dziecięcej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej kończy się z dniem 31 grudnia 2021 r., konieczne jest wyodrębnienie powyższych świadczeń w ramach świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego od dnia 1 stycznia 2022 r. w celu zachowania ciągłości ich udzielania i objęcia finansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj: Koronawirus. 22 listopada. Dramatyczny wzrost hospitalizacji na oddziałach covidowych

"Codzienne umiera 10 autokarów ludzi". Dr Grzesiowski: Jeżeli władza boi się demonstracji, to powinna oddać władzę

Jak tłumaczy resort zdrowia, wprowadzenie świadczenia leczenia rekonstrukcyjnego z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych u pacjentów do ukończenia 18. roku życia ma na celu poprawę wyników leczenia i jakości życia pacjentów onkologicznych przez ograniczenie niepełnosprawności u dzieci z nowotworami układu kostno-mięśniowego przez zapewnienie dostępu do mniej okaleczającego postępowania chirurgicznego – z wykorzystaniem endoprotez onkologicznych.

Czytaj: 15 senatorów przygotowało apel do rządu o pilne porozumienie z medykami

W Polsce białaczkę rozpoznaje się u ok. 260 dzieci rocznie

W przypadku świadczenia monitorowania minimalnej choroby resztkowej metodą molekularną i metodą wielokolorowej cytometrii przepływowej w ostrych białaczkach u dzieci chodzi o poprawę wyników leczenia dzieci z ostrymi białaczkami

Nastąpić ma to przez zastosowanie bardziej intensywnego leczenia u dzieci z cechami niekorzystnymi rokowniczo oraz przez zredukowanie intensywności chemioterapii u dzieci, u których z dużą wiarygodnością można wykluczyć obecność cech niekorzystnych rokowniczo.

Według MZ, w Polsce białaczkę rozpoznaje się u ok. 260 dzieci rocznie, w tym w ok. 210 przypadkach stwierdzana jest ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), natomiast rozpoznanie ostrej białaczki szpikowej (AML) stawiane jest u 50-60 dzieci rocznie.

Pełna treść rozporządzenia do pobrania poniżej.

Czytaj: Od 22 listopada podwójna certyfikacja w aplikacji. To bat na fałszywe paszporty covidowe

Detektywi poszukują "zaginionej trzustki". Magda Malcherek w nowym serialu promuje profilaktykę

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum