×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperymentalna terapia genowa pomogła zwalczyć białaczkę limfoblastyczną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia19 listopada 2015 09:37

Roczna dziewczynka Layla Richards została wyleczona z białaczki dzięki eksperymentalnej terapii genowej. To pierwszy na świecie przypadek, w którym zastosowano skrojoną na miarę potrzeb terapię immunologiczną wymierzoną w raka.

Eksperymentalna terapia genowa pomogła zwalczyć białaczkę limfoblastyczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U małej Layli mieszkającej w Londynie zdiagnozowano raka już w czwartym miesiącu życia. To była bardzo agresywna białaczka limfoblastyczna. Dziewczynka przeszła kilka zabiegów chemioterapii, potem otrzymała przeszczep szpiku kostnego. Niestety, kilka tygodni po zabiegu rak powrócił.

Rodzina dowiedziała się o eksperymentalnym leczeniu opracowanym przez naukowców w szpitalu Great Ormond Street Hospital w Londynie. To była sytuacja bez precedensu. Szpital zwołał pilne posiedzenie komisji etyki, aby móc uzyskać natychmiastową zgodę na leczenie. Udało się.

Do dyspozycji lekarzy była tylko jedna fiolka eksperymentalnego leku. Layla otrzymała zaledwie 1 ml leku z genetycznie modyfikowanymi komórkami, zwanymi komórkami Ucart19.

Lekarze zastrzegli, że mimo iż w tej chwili jest dobrze, nadal nie wiedzą, co przyniesie przyszłość. Potrzebne są comiesięczne kontrole szpiku, a niektóre leki Layla będzie brała do końca życia. Po miesiącach spędzonych w szpitalu dziewczynka odzyskuje zdrowie w domu.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum