• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: wzrasta zachorowalność i umieralność na raka pęcherza

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2013 09:50

W Polsce wzrasta zachorowalność i umieralność na raka pęcherza. Nie radzimy sobie z tym nowotworem - mówił na konferencji w Warszawie dr Zbigniew Jabłonowski z I kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ekspert: wzrasta zachorowalność i umieralność na raka pęcherza
Obecny na konferencji Fundacji Watch Health Care specjalista pokreślił, że w latach 1991-2006 zachorowalność na raka pęcherza zwiększyła się w naszym kraju o 59 proc. i nadal rośnie. Co roku wykrywanych jest 6 tys. przypadków tej choroby i niedługo liczba ta zwiększy się do 7 tys.

Zdaniem dr Jabłonowskiego rak pęcherza to przede wszystkim choroba mężczyzn, głównie w wieku 65-75 lat. Chorują oni na tę przypadłość czterokrotnie częściej aniżeli kobiety. Na ten typ raka przypada jedna trzecia wszystkich nowotworów układu moczowo-płciowego.

Z danych wynika, że zwiększa się również umieralność na raka pęcherza. W Polsce jest pod tym względem gorzej niż w wielu innych krajach, np. w USA i Norwegii, gdzie liczba zgonów z tego powodu od kilku lat spada.

Według specjalisty, rak pęcherza jest najbardziej kosztowny w leczeniu, bardziej niż wiele innych nowotworów, takich jak rak płuca czy jelita grubego. Koszty leczenia raka płuca są dwukrotnie mniejsze.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum