• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu nowotworów jest w Polsce dużym wyzwaniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2019 13:59

Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka jest przełomowe, w Polsce wprowadzenie tego typu terapii jest dużym wyzwaniem - ocenia dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jan Walewski.

Ekspert: wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu nowotworów jest w Polsce dużym wyzwaniem
Medycyna precyzyjna opiera się na zidentyfikowaniu zaburzenia na poziomie molekularnym Fot. Archiwum

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Rocznie diagnozuje się w Polsce 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory, umiera z tego powodu 106 tysięcy Polaków.

- Zapewnienie dostępu do nowoczesnych terapii stanowi ogromne wyzwanie dla publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dlatego tak ważna jest stała wymiana doświadczeń między lekarzami onkologami w Polsce i za granicą - zaznaczył prof. Jan Walewski. - Obrady międzynarodowego okrągłego stołu onkologicznego, które odbyły się w Warszawie w ubiegłym tygodniu, dały nam możliwość skonfrontowania metod leczenia prowadzonych w Polsce z doświadczeniami kolegów ze Stanów Zjednoczonych - dodał.

Kluczem do poprawy efektów leczenia jest lepsza profilaktyka. Zdaniem profesora, około połowie zachorowań na nowotwory można zapobiec, a wiele innych można rozpoznać we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są wyleczalne. - Niezwykle cenne są dla nas wytyczne postępowania diagnostyczno - terapeutycznego obowiązujące w USA, bo w Polsce takich nie ma - wskazał prof. Walewski.

Profesor podkreślił, że szansa wyleczenia pacjenta zależy w dużej mierze od prawidłowego rozpoznania choroby. - Jeśli pierwsze leczenie jest nietrafne, to drugie już nie może się udać - przypomniał.

Dodał, że jedną z metod precyzyjnego ustalenia z jakim nowotworem mamy do czynienia, jest badanie patomorfologiczne. - Jego częścią jest badanie mikroskopowe, immunohistochemia, badania FISH, czyli fluoroescencyjna hybrydyzacja, badanie sondami genetycznymi odpowiednich mutacji czy translokacji, sekwencjonowanie DNA i RNA oraz badanie markerów - wymienił. Zastosowanie tej metody pozwala na dokładne ustalenie rodzaju nowotworu wraz z odmianami genetycznymi, których może być wiele. Dopiero wtedy może być dobrane skuteczne leczenie.

- Medycyna precyzyjna opiera się na zidentyfikowaniu zaburzenia już na poziomie komórki, na poziomie molekularnym, a następnie zablokowaniu tego zaburzenia przy pomocy leku, który dokładnie w nie trafia - mówił profesor.

- W Polsce nie było dotychczas dobrego finansowania ani certyfikacji pracowni patomorfologicznych, dlatego świadczone przez nie usługi szpitale zaczęły zamawiać w firmach, które nie zawsze rzetelnie wykonywały badania. Obecnie jest szansa, że sytuacja się zmieni. Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka może być przełomowe - dodał.

Monika Witkowska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum