• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: przeszczep stolca poprawia stan chorych z chorobami krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2015 16:33

Wielu specjalistów było początkowo sceptycznych, ale mamy dowody na to, że przeszczepienie stolca od innej osoby poprawia stan chorych z chorobami układ krwiotwórczego. Podczas badań w warszawskiej klinice WUM próbka stolca podawana była sondą wprost do dwunastnicy.

Ekspert: przeszczep stolca poprawia stan chorych z chorobami krwi
W klinice WUM próbka stolca podawana była sondą wprost do dwunastnicy, Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Warszawscy hematolodzy dokonali transferu zamrożonej flory jelitowej u 10 chorych przy użyciu sondy wprost do dwunastnicy. Wcześniej podano im środki przeczyszczające, a z jelita grubego usunięto resztki stolca.

- Pierwsze efekty były widoczne już po tygodniu, a jeszcze bardziej - po upływie miesiąca. Przede wszystkim zniknęły szkodliwe bakterie, które zostały wyparte przez prawidłową florę bakteryjną - powiedział o tej metodzie w piątek (26 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie dr hab. Grzegorz Basak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wzrost skuteczności leczenia schorzeń układu krwiotwórczego związany jest zarówno z nowymi lekami, jak i całościową opieką na pacjentem.

- Większość chorych umiera z powodu powikłań choroby nowotworowej, a nie samego schorzenia. Jednym z głównych zagrożeń są oporne na antybiotyki zakażenia, do których często dochodzi podczas pobytu pacjenta w szpitalach. Są one przenoszone między chorymi - powiedział specjalista.

Jednymi z najgroźniejszych są wyjątkowo oporne na antybiotyki infekcje przewodu pokarmowego, które mogą przenikać do krwioobiegu i wywołać tzw. posocznicę. Choroba ta nazywana również sepsą jest ciężkim ogólnoustrojowym zakażenia organizmu, który często kończy się zgonem. Jest ona częstszą przyczyną zgonów niż rak piersi i rak jelita grubego łącznie.

Dr Basak przekonywał, że u niektórych chorych ze schorzeniami hematoonkologicznymi można zapobiec tego rodzaju powikłaniom transferem flory bakteryjnej. Zabieg ten polega na podaniu choremu stolca pobranego od innej osoby. Najlepiej pozyskać go od kogoś z rodziny pacjenta, ale coraz częściej, np. w Kanadzie, stosuje się gotowe już preparaty w kapsułce, które są połykane. Ostatnio w wielu krajach coraz częściej wykonywane są wlewki doodbytnicze.

- Trzeba podkreślić, że stolec przed użyciem jest badany na obecność wirusów i pasożytów, a potem poddawany specjalnej obróbce; miesza się go z solą fizjologiczną, przepuszcza przez sito, by oczyścić go z materiałów organicznych, a potem jest mrożony - podkreśla dr Basak. Próbka taka jest pozbawiona zapachu. - Pacjenci, którzy byli leczenie w klinice hematologii WUM, wiedzieli, co otrzymują i wbrew pozorom nie mieli oporów psychicznych, by poddać się tej terapii - dodał specjalista.

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym taką niekonwencjonalną metodą leczeni byli chorzy z różnymi schorzenia układu krwiotwórczego. Często są oni poddawania silnej chemioterapii, która niszczy komórki nowotworowe, ale przy okazji powoduje dewastację flory bakteryjnej.

- W układzie pokarmowym są tysiące pożytecznych dla naszego organizmu gatunków bakterii, o dość dużej masie, bo mogą w sumie ważyć nawet 2 kg - podkreślił dr Basak. Są to głównie bakterie beztlenowe lub względnie beztlenowe tworzące złożony ekosystem.

- Chemioterapia znacznie zubaża florę, może sprawić, że zostanie zdominowana przez zaledwie trzy, dwa lub nawet jeden gatunek bakterii. Powstaje wtedy miejsca dla patologicznych mikrobów, np. beztlenowych gronkowców kałowych, które z kolei mogą przeniknąć przez ścianę jelit do krwi - dodaje specjalista. Sprzyja temu to, że leczeni pacjenci mają na ogół osłabiony układ odpornościowy. Paciorkowce oporne na antybiotyki są często przyczyną zakażeń szpitalnych.

Specjalista powiedział dziennikarzowi PAP, że w kolejnym etapie badań transfer flory bakteryjnej będzie testowany u pacjentów przygotowywanych do przeszczepu szpiku kostnego. Ma nadzieję, że taki zabieg zwiększy szanse powodzenie tej transplantacji, która u niektórych chorych kończy się zgonem z powodu powikłań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum