• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: nowy unijny plan walki z rakiem ruszy jeszcze w tym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2020 10:04

Pod koniec 2020 r. w Unii Europejskiej zacznie być realizowany nowy plan walki z chorobami nowotworowymi - poinformował uczestniczący w jego tworzeniu prof. Konrad Rydzyński. Oficjalnie zostanie on zaprezentowany przez Komisję Europejską 22 września.

Ekspert: nowy unijny plan walki z rakiem ruszy jeszcze w tym roku
Głównym celem nowego przedsięwzięcia ma być uratowanie przed zgonem na nowotwory do 2030 r., czyli w perspektywie dekady, co najmniej 3 mln Europejczyków. Fot. archiwum

Przewiduje się, że w 27 krajach Unii Europejskiej do końca 2020 r. na nowotwory zachoruje 2,7 mln osób, a 1,3 mln chorych umrze. Prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej niepokojące: do końca 2035 r. na choroby nowotworowe może zachorować nawet 4,3 mln osób.

- Chcemy temu zapobiec, stąd idea nowego planu walki z nowotworami, który zacznie być wdrażany jeszcze pod koniec 2020 r. i będzie realizowany do końca 2030 r.  - powiedział prof. Konrad Rydzyński, członek Rady Misji odpowiedzialnej za przygotowanie nowego planu. Będzie on realizowany pod hasłem "Pokonać nowotwór" w ramach programu "Horizon Europe".

Specjalista mówił o tym podczas X Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbyła się w Warszawie. Podkreślił, że Komisja Europejska w latach 2007-2020 przeznaczyła na badania nad nowotworami 2,8 mld euro, finansując ponad 1,7 tys. projektów.

- Uzyskany postęp nie był jednak wystarczający. Panuje opinia, że wadą tego systemu było rozdrobnienie i niedostateczna koordynacja finansowania z innymi działaniami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Potrzebna jest zmiana podejścia do walki z nowotworami, zaproponowano zatem bardziej kompleksowe podejście, wzorowane ideowo na amerykańskim programie lotu na Księżyc - wyjaśniał prof. Rydzyński.

Głównym celem nowego przedsięwzięcia ma być uratowanie przed zgonem na nowotwory do 2030 r., czyli w perspektywie dekady, co najmniej 3 mln Europejczyków. Ma do tego doprowadzić wyrównanie - na ile to możliwe - nierówności w dostępnie do diagnostyki i leczenia nowotworów, bo jest ono zróżnicowane w samej Unii, jak i w poszczególnych krajach.

- Większy nacisk ma być położony na badania przesiewowe pozwalające wcześniej wykryć wiele nowotworów - powiedział specjalista. Lepszą opieką mają być objęci wszyscy pacjenci, bez względu na wiek i rodzaj choroby nowotworowej. Nowe działania mają zatem objąć osoby z rzadkimi chorobami nowotworowymi, zarówno dzieci i dorosłych, jak też osoby starsze, a także pacjentów będących w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej.

Planowane jest utworzenie Europejskiego Centrum Danych Pacjentów Nowotworowych, żeby można było je analizować i zwiększyć efektywność terapii. Ma powstać Sieć Kompleksowych Ośrodków Onkologicznych dla poprawy jakości opieki oraz badań nad nowotworami. Dążyć się będzie do usprawnienia wdrażania nowych innowacyjnych technologii walki z nowotworami. W tym ma pomóc utworzenie sieci Żywych Centrów Innowacji w Onkologii.

- To wielka szansa dla ośrodków onkologicznych w Polsce, które mogą włączyć się w realizacje tych programów oraz wspólnych przedsięwzięć - uważa prof. Rydzyński. Zwraca jednak uwagę, że trzeba to zrobić jak najszybciej, jak tylko zostaną one uruchomione, potem może to być już znacznie trudniejsze.

- Największe nakłady na realizację misji zostaną uruchomione w pierwszych latach, żeby jak najszybciej rozkręcić jej działalność - dodaje specjalista. Proponowane działania obejmą badania naukowe, wdrożenie innowacji, wsparcie infrastruktury, zmiany legislacyjne oraz edukację zdrowotną. 

PAP - Zbigniew Wojtasiński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum