• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: nowotwory hematologiczne stają się wyzwaniem dla systemu

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2016 16:33

Starzenie się społeczeństwa i rosnąca zapadalność na nowotwory hematologiczne stanowią duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia - mówił w środę dr Jakub Gierczyński, MBA, podczas seminarium Fundacji WHC "Terapie przełomowe w onkologii i hematologii - dostępność do leczenia w Polsce na tle Europy".

Fot. archiwum

Ekspert przypomniał, że obecnie blisko 15 proc. polskiej populacji stanowią osoby po 65 roku życia, a w 2050 r. odsetek ten zwiększy się do 30 proc.

- W 2012 r. liczba zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe wynosiła w Polsce 153 tys., w tym ok. 8 tys. przypadków to nowotwory hematologiczne (ok. 5,4 proc.), które generalnie stanowią ok. 5 proc. nowotworów złośliwych zarejestrowanych w KRN - wskazywał dr Gierczyński.

- Pacjenci powyżej 65 roku życia to ok. 50 proc. wszystkich chorych na nowotwory hematologiczne. Ponieważ są to osoby obciążone wielochorobowością związaną z wiekiem, stosowane u nich terapie powinny uwzględniać dodatkowe obciążenie chorobami współistniejącymi oraz zmniejszanie się rezerwy funkcjonalnej organizmu - dodał.

Dr Gierczyński zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat zarejestrowano w UE w przypadku nowotworów hematologicznych 18 nowych technologii lekowych i 30 nowych wskazań rejestracyjnych. Jeśli chodzi o programy lekowe NFZ, ujęto w nich sześć substancji czynnych. W katalogu chemioterapii jest następnych sześć, a wskazań -11.

- W Polsce w schorzeniach onkohematologicznych dostępna jest zatem w systemie refundacji publicznej jedna trzecia leków zarejestrowanych przez EMA - zauważył ekspert.

Przytoczył jednocześnie dane MZ i NFZ dotyczące wydatków na programy onkologiczne i onkohematologiczne w latach 2010-2014.

- Wynika z nich, że na wspomniane programy przeznacza się coraz więcej środków - łącznie powyżej 1,1 mld zł. Onkohematologia miała jednak w 2010 r. udział na poziomie 43 proc. w wydatkach ogółem na programy onkologiczne i onkohematologiczne, podczas gdy obecnie udział ten nie przekracza 33 proc. Rośnie zatem kwota wydawana na programy ogółem oraz katalog chemioterapii, ale zmniejszają się wydatki na programy onkohematologiczne - podkreślił dr Gierczyński.

W jego ocenie starzenie się społeczeństwa i rosnąca zapadalność na nowotwory hematologiczne stanowią duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

- Nowe standardy leczenia oraz nowe technologie medyczne stwarzają realne szanse dla chorych, pod warunkiem adekwatnego finsnsowania - zaznaczył ekspert.

- Wydaje się także, że onkohematologia, ze względu na fakt, że nowotwory hematologiczne stanowią jedynie 5 proc. nowotworów złośliwych, może okazać się dobrym terenem dla rozwiązań modelowych - dodał.

- Warto ponadto zauważyć, iż zarówno w przypadku Cancer Planu, jak i pakietu onkologicznego, onkohematologia umknęła uwadze ekspertów, dlatego warto pokusić się obecnie o rozwiązania specyficzne dla tej grupy pacjentów, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 65 roku życia - ocenił dr Gierczyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum