• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: zachorowalność na raka płuca w dużej mierze zależna od nas

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2019 20:15

Zachorowalność na raka płuca w Polsce jest wysoka; choroba w dużej mierze wywoływana jest czynnikami zewnętrznymi, zależnymi od ludzi m.in. paleniem tytoniu czy smogiem - wskazują eksperci.

Eksperci: zachorowalność na raka płuca w dużej mierze zależna od nas
Dobrze rokująca perspektywa najbliższych lat w dziedzinie diagnostyki i leczenia raka płuca w żadnym razie nie zwalniają nas od zmniejszenia zagrożenia związanego z rakiem płuca - podkreślał prof. Maciej Krzakowski. Fot. PTWP

W Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie w poniedziałek (25 lutego) odbyła się konferencja prasowa, poświęcona diagnostyce i leczeniu raka płuca.

Specjaliści oceniają, że sytuacja zmienia się na korzyść, jednak proces ten mógłby być znacznie szybszy. Poprawę - ich zdaniem - "zawdzięczamy szerokiej profilaktyce, wykluczającej w wielu środowiskach palenie, jako nieodłączny składnik kultury i obyczaju, ale także bardzo znacznemu rozwojowi nowych metod wczesnej diagnostyki i znacznemu zwiększeniu zasięgu terapii".

- Rak płuca to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju. Statystyki z ubiegłego roku wskazują, że mamy w Polsce ponad 20 tysięcy osób z rozpoznaniem raka płuca, natomiast szansą na całkowite wyleczenie jest wczesne rozpoznanie choroby - powiedział prezes URPL Grzegorz Cessak, cytowany w informacji prasowej.

Prof. Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie wskazywał, że rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w populacji mężczyzn i kobiet.

- Czynnikiem etiologicznym jest narażenie na dym tytoniowy. Prawie 95 proc. zachorowań na raka płuca to byli lub aktualni palacze tytoniu - powiedział prof. Kowalski.

- Podstawową metodą leczenia raka płuca o typie niedrobnokomórkowym jest chirurgia. Metodą leczenia chorych nieoperacyjnych w stadium zaawansowania miejscowego jest chemioradioterapia. Leczenie chorych w stadium rozsiewu polega na zastosowaniu chemioterapii, leków ukierunkowanych molekularnie lub immunokompetentnych. Najnowszą metoda leczenia raka płuca jest zastosowanie immunoterapii polegającej na podawaniu przeciwciał odblokowujących układ immunologiczny - mówił prof. Kowalski.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski przedstawił nowe leki, znajdujące już zastosowanie w terapii, jak i będące w ostatnich fazach badań klinicznych, a także skuteczne skojarzenia leków w różnych fazach choroby.

- Nowe osiągnięcia i dobrze rokująca perspektywa najbliższych lat w dziedzinie diagnostyki i leczenia raka płuca w żadnym razie nie zwalniają nas od zmniejszenia zagrożenia związanego z rakiem płuca, co można przede wszystkim osiągnąć poprzez pierwotną profilaktykę (wyeliminowanie narażenia na działanie składników dymu tytoniowego) - mówił prof. Krzakowski.

Rak płuca rozwija się podstępnie; początkowe objawy są niespecyficzne; mogą to być takie dolegliwości, jak uporczywy kaszel, chrypka, duszność i ból w okolicach klatki piersiowej. Najbardziej niepokojącym objawem jest krwioplucie. Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum