• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: zaawansowany rak piersi to problem medyczny i społeczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2013 21:20

Zaawansowany rak piersi, jako choroba nieuleczalna stanowi wciąż duże wyzwanie dla medycyny. Jest to zarazem ogromny problem społeczny, ponieważ jego skutki dotykają nie tylko chorej kobiety, ale i jej rodziny - przypominają lekarze oraz pacjentki. Eksperci mówili o tym podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Amazonek pt. "Zaawansowany rak piersi", który w odbywał się w Warszawie.

Eksperci: zaawansowany rak piersi to problem medyczny i społeczny
Jak przypomniał kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii prof. Zbigniew Nowecki rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. W Polsce stanowi 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. zdiagnozowano go u ok. 16 tys. kobiet, a 5 tysięcy zmarło z jego powodu. Najczęściej wykrywa się go między 50. a 64. rokiem życia, czyli jeszcze w wieku produkcyjnym

- I choć na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na raka piersi, to jednocześnie systematycznie obniża się umieralność z jego powodu, również w Polsce - powiedział Nowecki. Z danych, które przytoczył wynika, że tylko na przestrzeni pięciu lat - w okresie od 2000 r. do 2005 r. - odsetek pięcioletnich przeżyć (miara skuteczności leczenia w onkologii) pacjentek z tym nowotworem wzrósł w naszym kraju o 2 proc.

Specjalista przypomniał, że choć raka piersi można skutecznie leczyć to 30 proc. pacjentek, które na niego cierpią będzie miało przerzuty - czyli chorobę zaawansowaną - albo już przy pierwszej diagnozie, albo jakiś czas po wyleczeniu zmiany pierwotnej. - W takim przypadku dobiera się leczenie, które będzie jak najdłużej skuteczne - podkreślił Nowecki.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie przypomniała, że współczesna medycyna oferuje kobietom z zaawansowanym rakiem piersi wiele możliwości terapii. Stosuje się u nich zarówno metody chirurgiczne, jak i leczenie hormonalne, chemioterapię, radioterapię, leki celowane molekularnie (tj. działające na konkretne receptory czy inne białka w komórkach raka) oraz leczenie wspomagające, np. łagodzące bóle związane z przerzutami do kości, czy działania niepożądane terapii.

Leczenie konkretnej pacjentki dobiera się m.in. ze względu na lokalizację nowotworu, dynamikę jego rozwoju, biologiczne cechy, wiek chorej i jej stan ogólny, występujące u niej inne schorzenia, a także jej sytuację osobistą i zawodową.

- Najlepiej, aby w procesie diagnozowania, leczenia, pielęgnowania i monitorowania stanu pacjentki z rakiem piersi brał udział cały zespół specjalistów, bo to minimalizuje ryzyko popełnienia błędu - podkreślił prezes Światowego Towarzystwa Chorób Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum