×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: zaawansowany rak piersi to problem medyczny i społeczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 21:20

Zaawansowany rak piersi, jako choroba nieuleczalna stanowi wciąż duże wyzwanie dla medycyny. Jest to zarazem ogromny problem społeczny, ponieważ jego skutki dotykają nie tylko chorej kobiety, ale i jej rodziny - przypominają lekarze oraz pacjentki. Eksperci mówili o tym podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Amazonek pt. "Zaawansowany rak piersi", który w odbywał się w Warszawie.

Eksperci: zaawansowany rak piersi to problem medyczny i społeczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak przypomniał kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii prof. Zbigniew Nowecki rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. W Polsce stanowi 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. zdiagnozowano go u ok. 16 tys. kobiet, a 5 tysięcy zmarło z jego powodu. Najczęściej wykrywa się go między 50. a 64. rokiem życia, czyli jeszcze w wieku produkcyjnym

- I choć na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na raka piersi, to jednocześnie systematycznie obniża się umieralność z jego powodu, również w Polsce - powiedział Nowecki. Z danych, które przytoczył wynika, że tylko na przestrzeni pięciu lat - w okresie od 2000 r. do 2005 r. - odsetek pięcioletnich przeżyć (miara skuteczności leczenia w onkologii) pacjentek z tym nowotworem wzrósł w naszym kraju o 2 proc.

Specjalista przypomniał, że choć raka piersi można skutecznie leczyć to 30 proc. pacjentek, które na niego cierpią będzie miało przerzuty - czyli chorobę zaawansowaną - albo już przy pierwszej diagnozie, albo jakiś czas po wyleczeniu zmiany pierwotnej. - W takim przypadku dobiera się leczenie, które będzie jak najdłużej skuteczne - podkreślił Nowecki.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie przypomniała, że współczesna medycyna oferuje kobietom z zaawansowanym rakiem piersi wiele możliwości terapii. Stosuje się u nich zarówno metody chirurgiczne, jak i leczenie hormonalne, chemioterapię, radioterapię, leki celowane molekularnie (tj. działające na konkretne receptory czy inne białka w komórkach raka) oraz leczenie wspomagające, np. łagodzące bóle związane z przerzutami do kości, czy działania niepożądane terapii.

Leczenie konkretnej pacjentki dobiera się m.in. ze względu na lokalizację nowotworu, dynamikę jego rozwoju, biologiczne cechy, wiek chorej i jej stan ogólny, występujące u niej inne schorzenia, a także jej sytuację osobistą i zawodową.

- Najlepiej, aby w procesie diagnozowania, leczenia, pielęgnowania i monitorowania stanu pacjentki z rakiem piersi brał udział cały zespół specjalistów, bo to minimalizuje ryzyko popełnienia błędu - podkreślił prezes Światowego Towarzystwa Chorób Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski.

Jagiełło-Gruszfeld zaznaczyła z kolei, że bardzo ważna jest decyzja i zgoda samej kobiety na daną metodę terapii. - W dobieraniu leczenia istotne jest bowiem również to, by długość życia szła w parze z jego jakością - podkreśliła specjalistka.

Wprawdzie przyjmuje się, że zaawansowany nowotwór jest nieuleczalny. Jednak dzięki nowym metodom terapii znacznie wydłużyła się długość życia kobiet cierpiących na to schorzenie. Około 25 proc. pacjentek ma szansę przeżyć 5 lat, a 6-10 proc. nawet 10 lat i dłużej, przypomniał Nowecki.

Zwrócił uwagę, że zaawansowany rak piersi wiąże się nie tylko z problemem doboru najlepszego leczenia, które wydłuży czas życia chorej. - Ma on również ogromne konsekwencje społeczne - zaznaczył onkolog.

Przypomniał, że międzynarodowe badania, w których udział wzięło ponad 1 300 pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi z 13 krajów świata, w tym z Polski, wykazały, że aż 80 proc. z nich odczuwa strach, 66 proc. ma objawy depresji, a 55 proc. czuje się osamotniona (badanie "Community Oncology" w 2010 r.).

Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Amazonek odbyła się też premiera sztuki pt. "Kobieta okryta milczeniem", która porusza problem życia z zaawansowanym rakiem piersi. Wyreżyserowała ją psycholog Katarzyna Korpolewska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum