• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: wkrótce powstaną pierwsze w kraju ośrodki Breast Cancer Unit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2014 16:16

Za kilka miesięcy mają być tworzone w Polsce pierwsze ośrodków specjalizujące się w leczeniu raka piersi, tzw. Breast Cancer Unit - poinformowano w środę (7 maja) na konferencji prasowej w Warszawie. Leczeni w nich chorzy mają największe szanse na przeżycie.

Kierownik kliniki chirurgii onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Jaśkiewicz powiedział, że NFZ pod koniec kwietnia opracował kryteria tworzenia w naszym kraju Breast Cancer Unit i z początkiem maja 2014 r. skierował je do konsultacji społecznych. - Oczekujemy, że pierwsze takie placówki zaczną być tworzone po najbliższych letnich wakacjach - dodał specjalista.

Na początek ma powstać kilka ośrodków zapewniających szybką i kompleksową opiekę. W przyszłości przewiduje się utworzenie sieci Breast Cancer Units na terenie całego kraju. Takie są zalecenia Parlamentu Europejskiego, który postuluje, żeby do 2016 r. ośrodki takie powstały we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jedna taka placówka powinna przypadać na 500 tys. mieszkańców danego regionu, co wyrównuje szanse wszystkich chorych na leczenie na najwyższym poziomie.

Prezes zrzeszającego specjalistów w dziedzinie zdrowia piersi Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (SIS) prof. Tadeusz Pieńkowski powiedział, że w Breast Cancer Unit uzyskuje się najlepsze wyniki leczenia raka piersi. - W takich ośrodkach leczenie raka piersi jest również najbardziej efektywne ekonomicznie - dodał specjalista, który jest kierownikiem Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

W Polsce na razie jest tylko jedna placówka spełniająca międzynarodowe wymogi ośrodka referencyjnego specjalizującego się w leczeniu raka piersi. W 2010 r. powstał on w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (jako Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi). W październiku 2013 r. uzyskał akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego.

Zgodnie z zamierzeniami NFZ,takie ośrodki mają powstać w każdym województwie, nawet w tych regionach, gdzie nie ma dużego ośrodka onkologicznego czy akademickiego.

Głównym warunkiem funkcjonowania Breast Cancer Units jest odpowiednie ich finansowanie. - Główny kłopot w rozliczeniach z NFZ polega na tym, że nie dopuszcza się rozliczania wszystkich zastosowanych w jednym czasie procedur medycznych. Trzeba je przeprowadzić jedne po drugich, podczas kolejnych wizyt, co niepotrzebnie tylko przedłuża diagnostykę i leczenie - podkreśla prof. Pieńkowski.

Specjaliści zwracali uwagę, że o skuteczności leczenia nowotworów decyduje opracowanie u danego chorego planu kompleksowego leczenia i jak najszybsze jego wdrożenie. Każda zwłoka zmniejsza szanse chorego, bo choroba nowotworowa cały czas się rozwija, dopóki nie uda się jej powstrzymać.

Dr Małgorzata Talerczyk z Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Szczecinie powiedziała, że w jej ośrodku ponad 90 proc. pacjentek już po 5 dniach uzyskuje wynik badania patomorfologicznego, bez którego nie można rozpocząć dalszej specjalistycznej diagnostyki ani leczenia. W innych ośrodkach na wynik tego testu zwykle czeka się od 2 do 3 tygodni.

Co roku na raka piersi w Polsce zapada prawie 16 tys. kobiet, spośród których ponad 5 tys. umiera. Według najnowszych danych Eurocare-5, pięcioletnie przeżycie uzyskuje się w naszym kraju u 71,6 proc. pacjentek, podczas gdy średnia europejska to około 82 proc. Światowe doświadczenia dowodzą, że los chorych można poprawić poprzez zmianę organizacji leczenia raka piersi - powiedzieli na konferencji eksperci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum